| anonim_4396 a întrebat:

Carcasa PC-ului si toate porturile (usb, audio etc.) curenteaza (pisca putin dar indeajuns sa-ti dea o sperietura cand atingi din greseala, ceva in genu pix-urilor alea care curenteaza dar putin mai slab) noroc ca, carcasa are stratul ala de vopsea. Ce pot face? Am citit pe un forum sa leg carasa PC-ului direct la impamantare sau la calorifer, a incercat cineva asa ceva? Merge? Am masurat la o tripla 230-233V cand stiu ca ar trebui sa aiba 220V dar tot pe forum am citit ca aia de la electrica dau peste 230V.

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu ai impamantare la priza. si in timp se aduna curent in carcasa pentru ca este de metal, asa mi s-a intamplat mie cu statia de minidiscuri mai de mult. trebuie sa lipesti un cablu de carcasa si sa-l legi de calorifer, dar nici asa nu-i prea bine, ar trebui dus pana in pamant sau pana la ceva de metal care dupe pana in pamant.

| K0sti a răspuns:

Pentru ca nu ai impamantare la priza. Toate calculatoarele curenteaza. Intre carcasa si pamant (calorifer, de exemplu), ai 110V, datorita filtrului de retea din sursa! Da nu mori, stai linistit! Face bine la reumatism! happy

| Frank51 a răspuns:

Ceva nu e bine la carcasa, normal nu ar trebui sa curenteze, poate una din piese atinge carcasa. La mine pot sa umblu si inauntru ca nu curenteaza.