| nico131 a întrebat:

Salut, ce documente sunt necesare pentru un sejur in Turcia? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Conjur a răspuns:

Salut.

Dacă eşti minor/ă, nu poţi merge în Turcia neînsoţit/ă. Ori te însoţesc ambii părinţi, ori mergi cu unul dintre ei, iar celălalt dă o declaraţie prin care să rezulte acordul acestuia cu privinţă la efectuarea călătoriei. Declaraţia trebuie să fie autentificată de către notar.
Dacă eşti major/ă, ai nevoie de :
-Paşaport (care este valabil în toate ţările). CI este valabilă doar în ţările care au aderat la Uniunea Europeană.
-Bilet de călătorie.
-Viză.
Ţinând cont de faptul că Turcia a încheiat acorduri, înţelegeri, convenţii sau protocale pentru acordarea asistenţei medicale pe baza de reciprocitate în domeniul sănătăţii, conform Ordinului Comun MAI/MSF nr. 311/248/2002, NU ai nevoie de asigurare medicală.

Succes.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti persoana majora si mergi cu o firma ce-ti asigura transportul, ai nevoie de pasaportul la intrare in Turcia, viza care se obine pe loc in vama, costul acesteia este de maxim 30 euro.

In momentul in care te adresezi unei firme care se ocupa cu transport si excursii platite, acestia trebuie sa sustina si indrume calatorii, intereseaza la firma cu care intentionezi sa mergi in excursie pentru detalii clare si la obiect.