| MauroMania777 a întrebat:

Cine îmi recomanda si mie un aparat foto super bun care face poze clare, vii si la o rezoluție foarte bună. Adică sa fie un aparat care scoate "poze de revistă" sa zicem asa. Aș dori și prețul daca se poate. Mulțumesc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/35UaGaa Citeste pe acolo! Dupa mine, preturile sunt prohibite. Trebuia sa spui o suma. Apasand pe butoanele verzi afli si pretul. Eu, daca as fi pasionat si cum nu am bani prea multi, mi-as lua asa ceva: http://bit.ly/34STy3b

| mihai69 a răspuns:

Așa cum ți s-a spus deja, nu numai aparatul „scoate poze de revistă", ci omul care îl mânuiește.
Am văzut un articol care compara pozele făcute cu un iPhone cu alea făcute cu un DSLR. Concluzia era că adesea erau de calitate similară (pozând aceeași scenă, în aceleași condiții, din același loc).
E drept, dacă vrei cu pozele alea să faci print-uri pentru postere de pus pe suprafețe mari, un DSLR e de neînlocuit. De asemenea, dacă ai nevoie de timpi de expunere extrem de lungi, sau alte caracteristici ce sunt rar sau deloc implementate la un telefon sau un „point&click" (savonieră).
Dar la nivel de amator, orice aparat poate fi cel potrivit, atât timp cât îl alegi în funcție de ceea ce ai tu nevoie. Lucru pe care ai cam uitat să-l spui în întrebarea ta.

| Nonolita a răspuns:

"Pozele de revista" le scoate experienta si abilitatea fotografului, nu aparatul.
Nu iti recomand sa intri in afaceri imediat, ci sa te "joci" putin de-a fotograful facand fotografii de proba in toate situatiile.
Eu am luat o "savoniera" de la un second-hand din strainatate si, crede-ma ca este mai bun decat DSLR-urile noi din magazinele noastre.