| beneamin a întrebat:

Salut cum se calculeaza media unei materi la care am si teza?
daca am notele 6 8 8 8 si in teza am 6
Daca media de la oral este 7.5 se rotunjeste la 8 si dupa aia se face *3 +6 Sau se face direct?

Răspuns Câştigător
| sowhatt a răspuns:

Buna! Media unei materii la care dai teza se calculeaza astfel: media notelor inmultita cu 3 plus teza apoi imparti rezultatul la 4.
In cazul tau daca ai notele: 6 8 8 8 si teza 6 vei avea media...7.125

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Media unei materii la care ai teză se calculeaza după următorii paşi:
1.Calculezi media fără teză.
2. Înmulţeşti media notelor fără teză ci 3.
3.Aduni rezultatul cu nota din teză.
4. Împarţi rezultatul la 4.
În cazul tău media este:
6+8+8+8=30÷4=7,5×3=22,5+6=28,5÷4=7,12
Sărbători fericite şi un An Nou plin de împliniri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se face asa : 6+8+8+8 si pe astea le imparti la 4. Mai pe romanesti aduni toate notele si le imparti la cate sunt

| AmmySweeT a răspuns:

Aduni notele le imparti la cate sunt inmultesti cu 3 il aduni cu teza si imparti la 4