| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Salut, daca nu simt nevoia sa beau cafea in fiecare dimineata ca majoritatea persoanelor, ar fi benefic sa ma apuc sa beau si eu cafea? Am 21 ani si efectiv nu beau deloc cafea si fac si sala, dar repet, nu simt nevoia sa beau. Un sfat va rog? Ar trebui sa beau si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| salieri84 a răspuns:

Fii tu insuti, nu trebuie sa copiezi pe nimeni. Daca organismul tau e bine asa cum e, fara a-ti cere alte suplimente, de ce sa fortezi nota, doar de dragul anturajului. Sport, alimentatie adecvata, odihna. E tot ce ai nevoie, pentru un corp si o minte sanatoasa.

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e benefic deloc. Nu fara cel putin un cotrol la cardiolog care sa ateste ca ai inima perfect sanatoasa. Ambele, atit sala, in momentele de erfort intens, cit si cafeaua, fac ca tensiunea arteriala sa creasca. La efort e ceva obisnuit. Dar daca plusezi cu cafeaua, suprasoliciti inima, si daca are ceva probleme, te poti trezi ca clacheaza. Desigur insa ca depinde si de cit de mult tragi de tine la sala. Daca tragi serios, trebuie sa ai grija.

| danbnz a răspuns:

Unii sar cu parasuta...
Ar trebui sa sari si tu?

| cristi202 a răspuns (pentru danbnz):

Saritul cu parasuta e frumos. Eu as face asta happy. Era vorba aia cu aruncatul in fintina. happy

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru danbnz):

Vreau sa fac asta de la 18 ani, dar e cam jale acum cand vreau, dar nu pot de la carantina asta?

| danbnz a răspuns (pentru cristi202):

Eu am vrut sa fac asta cand m-au luat in armata.
Raspunsul lor... esti prea inalt, iti intra picioarele in gat la aterizare!
Ma dadeau oricum unde vroiau ei.
Repartitie dupa facultate.

Si acum vreau sa fac asta...

| cristi202 a răspuns (pentru danbnz):

Si eu as vrea sa o fac. Chiar daca am 51 de ani. E un vis de o viata. Dar, cit timp fizic sunt in forma maxima, cred ca inca pot sa visez happy.

| danbnz a răspuns (pentru cristi202):

Bravo... stiu ce simti!
Eu am 57, fotograf, mtb rider.
Nu conteaza varsta de pe buletin...

| cristi202 a răspuns (pentru danbnz):

Wow! Si eu zic la fel, nu conteaza varsta de pe buletin, atit cit vrei sa iti traiesti viata frumos.
MTB rider? Eu sunt pasionat de cicloturism. An de an fac cate o tura serioasa prin Romania. Anul asta a fost una de peste 1000 de km. Prima oara cu casa in spinare, cu cort, sac de dormit, etc. Mergind an de an pe soselele sau drumurile forestiere din munti, vazind peisajele magnifice, a inceput sa imi cam surida in ultimul timp ideea de a-mi lua un MTB pentru off-road. Dar, deocamdata ma multumesc cu trekking-ul ce il am, nu e o bicla de duzina happy.

| danbnz a răspuns (pentru cristi202):

Super.
Mie-mi place sa evadez din oras, sa nu vad sau sa aud de "civilizatie". De aia mtb.
In rest ma deplasez zilnic pe 2 roti cat timp permite vremea. E mai comod si mai sanatos.

| cristi202 a răspuns (pentru danbnz):

happy Se pare ca si tie iti place natura, fara atingerea omului. Si eu, tot asa, pe doua roti cit vremea permite. Daca cineva mi-ar da o masina, cred ca as fi suficient de nebun sa o vind si sa imi iau o alta bicla, "ultimul racnet" in domeniu. happy

| danbnz a răspuns (pentru cristi202):

O viata avem.
Nu vreau sa o traiesc intre betoane, sticla si asfalt.
Am de gand sa-mi iau un gravel si sa fac ce faci si tu.
Singur... eu si mother nature.

| cristi202 a răspuns (pentru danbnz):

Un gravel e o idee buna. Mie nu imi suride ghidonul de la ele. Am avut cursiera, prima mea bicla de calitate, si a fost OK pana am dat de ghidonul drept, care m-a cucerit prin manevrabilitatea si siguranta ce o da condusului bicicletei.
Nici mie nu imi surid betoanele si sticla. Cu asfaltul altfel sta treaba. Iarna mai mereu imi planific urmatoarea iesire. Iarna trecuta i-am si dat o denumire: "chemarea asfaltului" happy. Imi place sa aud rotile sfiriind pe asfalt happy. Iar cand ma intorc in natura, parca ma intorc la origini, parca ma intorc acasa.

| danbnz a răspuns (pentru cristi202):

Gravel cu ghidon drept, absolut.
Nu ma impac cu coarnele alea neam... pozitie, frane...
Chemarea asfaltului, hehe, da.
In natura imi gasesc linistea si imi incarc bareriile.
Noroc ca am un parc mare aproape altfel o luam razna in orasul asta infect si aglomerat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu simti nevoie de ce sa bagi in tine?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Să nu.
3. Nu.
Ei beau cafea dimineața să se trezească. Cafeaua, cofeina biciuiește nervii.
Dacă ești sportiv, în loc de cafea faci o gimnastică de înviorare de dimineață.

| Werrich a răspuns:

Cafeaua deshidratează, pentru sportivi nu este buna. Bea apă.
https://stirileprotv.ro/......atata.html

| Mirel4412 a răspuns:

Mie nu imi place cafeaua si la cafenea, il loc sa beau cafea, beau ciocolata calda happy

| gabriel2004o a răspuns:

Nu e ok
Mai bine iei un pre workout ca te ajuta

| adrihr a răspuns:

Nici eu nu beau cafea si ma simt bine. Ca sa ma trezesc dimineata, trebuie doar sa ma spal pe fata cu apa rece. Cine zice ca trebuie sa fii ca si ceilalti? Bea apa!

| BogdanoffCibo a răspuns:

Nu te apuca sa bei cafea, este o capcana si creeaza dependent degeaba. Eu numai Beau cafea de 4 Ani de zile si sunt foarte sanatos, privesc cu altfel de ochi viata, sunt Mai put in agitat, am gandirea Mai limpede, pot sa vizualizez Mai bine imprejurimile si am Mai multa energia natural in mine. Daca te apuci sa bei cafea vei inlocui energia natural pe care o ai CA si tanar cu energia artificial si vei fi foarte agitat. EU am incercat sa Beau o sticla de cola dupa ce MA lasasem de cafea si incepusem sa tremur si inima imi batea foarte tare, de unde se poate trage concluzie CA cafeaua este foarte nociva LA fel CA si alcoolul. Cafeaua este un drog foarte rau, Mai rau decat Marijuana si daca esti dependent ajungi sa consumi Pana LA 10 cafele pe zi. Asa CA sfatul meu, stai departe de cafea sau alcohol.