| 334499 a întrebat:

Cred ca o cauza a mentinerii la aceeasi greutate desi fac sport e retentia de apa. Slabesc cate 2 kg pe seara cand merg la sala si pana dimineata le pun inapoi.Nu beau sucuri si mananc normal.Incerc acum si cate 5 mese pe zi.Cum as putea sa scap de problema asta?
Recunosc ca beau foarte mult ceai,cafea in fiecare dimineata cu zaharina,nu consum zahar,nu mananc deloc sarat, beau limonada cu zaharina. Daca as renunta cateva zile la baut lichide as slabi sau nu as mai transpira?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AjutorAnorexieBulimie a răspuns:

Nu e nevoie sa te cantaresti mai des de odata pe saptamana - e inutil, pentru ca, asa cum ai vazut si tu, greutatea corporala variaza de seara pana dimineata, e normal, si e si daunator pentru psihic. Ideea de a manca de 5 ori pe zi (3 mese si 2 gustari) e excelenta si face parte dintre acele alegeri sanatoase. In nici un caz sa nu renunti la lichide, sunt esentiale pentru o buna stare de sanatate. Te rog sa iti arunci o privire si pe site-ul asta, poate te ajuta sa te tii de deciziile bune si sa nu iei unele gresite: http://www.anorexie-bulimie.ro/dieta-sanatoasa-dieta-nesanatoasa.html Succes!