| Grizz a întrebat:

Nu apuc sa dorm foarte mult noaptea.Ma culc pe la 12-1 noaptea si ma trezesc la 7 ca sa ma pregatesc pentru liceu.Nu mereu inca de pe la primele ore, dar mai spre finalul zilei ma simt destul de obosit la scoala.Vin acasa la ora 14 si ceva si ma joc o ora-doua si dupa aceea sunt mult prea obosit sa mai stau si ma culc.Dorm pana la 19 sau ceva pe acolo si de atunci incep temel, invatatul plus ce mai ma joc una-doua ore si ajuns sa ma culc destul de tarziu.Ar fi benefic sa incep sa beau o cafea in fiecare dimineata in drum spre scoala? Acasa n-am cand sa imi fac si s-o beau, e bine sa iau de la a cele dozatoare? M-ar ajuta sa am mai multa energie la scoala si cand vin acasa sa nu mai fiu asa obosit sa pot sta treaz sa fac temele si sa pot incerca sa dorm mai devreme? Probabil ar putea exista o persoana sau chiar mai multe care sa zica sa ma joc mai putin, dar nu e ceva atat de realizabil deoarece gasesc in asta un mod de relaxare dupa ce vin de la liceu dupa o zi foarte stresanta din cauza anumitor profesori si asta se intampla zilnic.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi benefic sa renunti la jocul pe calculator, el te oboseste in halul asta. O ora de joc pe calculator este echivalenta cu 3 ore de invatat, iti dai seama cat ai invata daca ai renunta la joc. Folkoseste pentru relaxare o jumatate de ora de citit sau de sport, sunt mult mai eficiente si vei vedea ca iti vor face mult bine. Dormi suficient, daca ar fi sa te ocupi numai de scoala, dar jocul pe calculator iti epuizeaza creierul. Incearca sa nu dai deloc drumul la calculator macar 4 luni, sa vezi ca te vei simti mult mai odihnit. Nu te incapatana, incearca o perioada scurta (4 luni e foarte foarte putin in economia unei vieti intregi) si vei vedea beneficiile, iar apoi te vei mira ca nu te-ai gandit mai devreme la asta.
Scoala nu are absolut nici un motiv as fie stresanta, este asa doar fiindca inveti insuficient. daca vei merge foarte foarte bine pregatit la toate orele (sa fii sigur ca stii totul la perfectie, de nota 11), nu vei fi absolut deloc stresant, va fi o placere si o relaxare sa mergi la scoala. Caz in care vei avea si un viitor mai bun si nici nu vei mai avea motive sa te simti stresat, vei fi mereu relaxat, fericit, calm.

| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa te culci mai devreme. 22, 30.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Fa-ti o prietena, o sa-ti ocupe tot timpul.

Inceara sa nu mai dormi ziua si sa te bagi pe saptamana la somn de la 23 maxim...

Acum cativa ani in vacanta de iarna eu numai la 4 ma culcam si dupa cand am revenit la scoala nu mai puteam sa adorm, o saptamana n-am dormit, nu e bine sa te inveti asa.

| GdX a răspuns:

Ar fi bine sa iti reglezi programul. Fa-ti temele cand ajungi acasa, joaca-te pe urma, iar pai baga-te la somn. O sa iti fie rau cateva zile, dar pe urma te vei simti mult mai bine. Nu mai dormi dupa-masa/seara.

| Violleta2022 a răspuns:

Prea multa joaca si prea putin invatat si dormit.
Joaca nu trebuie sa fie mai mult de 1 ora/zi si aceea NUMAI dupa ec ti-ai facut temele. Pentru joaca de 2-3 ore sau mai mult, doar sambata si duminica. Indiferent cat spui ca te relaxeaza joaca pe computer este de fapt o epuizare intelectuala si de aceea nici care-ti oboseste creierul sid e aceea nu poti s ainveti foarte mult si bine si nici sa te odihnesti.
Unde sunt parintii tai cand tu faci un asemena program, nu esti supravegheat?
Culcarea trebuie facuta la 9-10 seara, iar trezirea la 7 dimineata. Asa este normal!

| Grizz explică (pentru Violleta2022):

Am 17 ani, sincer, fac ce vreau, când vreau și nu contează ce mi zic părinții atât timp cât eu consider că acel lucru e bun pentru mine.Cu școala n am deloc probleme, am note bune gen:română 9, 9, 10; engleză 9, 10, economie 8; sociologie 9, n am note sub 7.Singura mea problema e cu oboseala și cu timpul liber.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grizz):

Daca ai 17 ani nu inseamn ca esti si matur mental sa poti lau decizii corecte, deja prorpiile decizii se pare ca iti afecteaza sanatatea, oboseala fiind una din ele si este doar chestie de timp pana se va accentuta si iti va afecta sanatatea.
Aici nu-i vorba de tras pentru scoala, ci de timpul alocat pentru joaca, in loc de odihna, care-i vitala pentru cresterea si dezvoltarea ta fizica si mentala.
Deja te afecteaza, realizezi asta si totusi esti incapatanat sa recunosti. Nu-i nimic, cand incepi sa te simti rau, vei realiza ca ceva este gresit in rutina ta zilnica, sper totusi sa realizezi inainte sa ajungi intr-a 12-a, sa nu clachezi taman inainte de marele examen.

| BloodyLips a răspuns:

Vorbeste cu o fata despre ziua ta, f2f.Emult mai relaxant sa iti spui ofurile unei persoane dispuse sa te asculte.Eu stiu cum e, am avut si eu o persoana cu care puteam vorbi candva.Veneam extrem de obosita de la liceu, si stateam pur si simplu in parc si vorbeam cu pers respectiva, parca cand eram cu bateriile la minim ma incarca ea.Bafta.