| Andrei72472924 a întrebat:

Salut, dacă rămâi corigent la 3 materii pe al doilea semestru rămâi repetent? Adk dacă nu treci deloc, la 3 materii? Rămâi repetent? Sau trebuie de la 4 in sus inclusiv 4?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu neapărat! Dacă pe SEMESTRUL I, la fiecare din cele trei discipline, ai obținut media 6, poți avea chiar si media 4 pe al doilea semestru, fiindcă îți iese media 5.
Calculezi așa:

media (sem I) + media (sem II)=
rezultatul : 2= dacă ai obținut 5, înseamnă că ai promovat.
Ex:
-dacă ai media 4 (sem I) + media 4 (sem II)= 4→ corigent
-dacă ai media 5 (sem I) + media 4 (sem II)= 4, 50 → corigent
-dacă ai media 6 (sem I) + media 4 (sem II)= 5 ( NU ești corigent!)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corigent ramai doar daca media anuala este sub 5. Daca media anuala este sub 5 la 3 materii atunci ramai repetent.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. La 3 corijente esti repetent. La 2 corijente dai examenul de corijenta.

| EMKing a răspuns:

La 3 materii corigent, sub 3 materii promovat.