| ShacPaul a întrebat:

Daca raman semestru 1 corigent la mai mult de 3 materii, sunt repetent?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti repetent, repetent ramai doar daca media anuala este mai mica de 5 la mai mult de 2 materii, conform ROFUIP, citez:
"ART. 202.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
  a) elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 201, alin. 4.
b) elevii care au obţinut la purtare calificativul anual "Insuficient"/media anuală mai mică de 6, 00;
  c) elevii corigenţi care nu se prezintă la sesiunea de examen de corigenţă sau la sesiunea specială prevăzută la art. 201, alin. (4) sau care nu promovează examenul la toate disciplinele/modulele la care se află în situaţie de corigenţă;
d) elevii amânaţi care nu se prezintă la sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare la cel puţin o disciplină/modul;
  e) elevii exmatriculaţi, cu drept de reînscriere; acestora li se înscrie în documentele şcolare "Repetent prin exmatriculare, cu drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ sau în altă unitate de învăţământ", respectiv "fără drept de înscriere în nicio unitate de învăţământ pentru o perioadă de 3 ani".

| darrio2007 a răspuns:

Bineanteles.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Corigenţele de pe semestrul 1 NU au nici o relevanţă!
Poţi "scoate" media în semestrul 2 :)

Dacă media ANUALĂ la o materie este sub 5, atunci eşti corigent/ă pe vară :(
Iar dacă ai rămas corigent/ă la 3 materii, atunci eşti ( direct ) REPETENT/Ă!

Vezi alte detalii în R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Mă amuză faptul că sunt oameni care habar n-au că nu se rămâne repetent doar dacă rămâi corigent pe primul semestru. Amice, poți să rămâi și la 10 materii corigent pe primul semestru dacă pe al 2-lea te scoți cu 6 atunci automat ai trecut clasa.

| Eastwood a răspuns:

Nu ramai repetent, e imposibil. Daca nu iti iasa media la 3 materii in semestrul 2 atunci esti repetent.

| Rakanishuu a răspuns:

Din pacate, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| ubox7007 a răspuns:

Nu, nu ramai, importanta este media de final, (s1+s2)/2>5

| Infraverde a răspuns:

Nu. La sfarsitul anului se face media celor 2 semestre. Daca ai ramas corigent la o materie in semestrul I (ai media 4, de exemplu), in semestrul II daca ai media 6, treci. Trebuie sa ai 3 materii a caror medie la sfarsitul anului sa fie mai mica de 5 ca sa repeti anul. Hai, spor la invatat.

| Anca6991 a răspuns:

Nici pomeneala. Nu ai cum sa ramai repetent dupa un semestru. La sfarsitul anului se fac mediile si se stabileste daca esti corigent, respectiv repetent. Poti avea pe primul semestru la toate materiile medii sub 5, daca pe al doilea compensezi astfel incat sa iti iasa 5 per total ai promovat.

| Vlad99990 a răspuns:

Ramai repetent daca nu iti maresti mediile pe semestrul 2 asa ca incearca sa scoti macar media generala 5 la acele materii. Adica daca pe primul semestru ai media 4 la cele 3 materii si pe semesstrul 2 reusesti sa iei media 6 ai trecut

| Ana10Chima a răspuns:

Da.

| Апельсин4ик a răspuns:

Da, e tot posibilul.