| anonim_4396 a întrebat:

Deci am pe la bloc un copil dintr-o familie de rromi care tot imi comenteaza, specific, eu fiind adult. Stiu ca suna a problema de scoala generala, insa eu nu m-am mai confruntat cu astfel de probleme si nu stiu cum sa reactionez.

Adica sa fiu agresiv cu el si sa incep sa il injur sau chiar bat ar fi stupid, ilegal, imoral etc. Iar de discutat frumos nu prea se poate. El incearca mistouri cu mine pe strada cand vin de la munca, merg la magazin etc. mai ales cand e in prezenta prietenilor.

Iar de vorbit frumos cu el nu se poate, habar nu am ce parinti are ca sa pot discuta cu ei. Iar eu nu pot nici sa ma las umilit in fata unui copil de 12-13 ani. Mistourile sunt de genul "hei nenea, da-ne bani de o tigara" - raspunsul fiind nu urmeaza o injuratura spusa in soapta urmata de rasetele camumflate a celorlalti baieti si chestii de genul.

Daca continui pasiv situatia va degenera in injuraturi directe si sa devin bufonul lor. Sa ii iau cu frumosul nu s-a putut, iar sa trec la amenintari nu as vrea. Dar chiar ma simt ca si ultimul ciudat cand ajung la bloc cu speranta sa nu fie afara acesti copii.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă are 12-13 ani și e pui de țigan, e periculos să te iei direct, că crește și tot lângă tine locuiește. E golanul care devine pușlama, și apoi infractor. Primul pas, să verifici cune sunt părinții lui, șio oricât de țigani ar fi, să stai de vorbă cu ei, dacă ai cu cine discuta.
Dacă vezi că nu ai cu cine, faci o plângere la poliție. Cam asta poți face.
Dacă nici așa nu reușesti, pur și simplu te faci că nu îi vezi și treci mai departe.
Apoi te înscrii în Noua Dreaptă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ignora-l. O sa te lase in pace daca vede ca nu ai vreo reactie la glumele lui. laughing Btw, de ce ai simtit nevoia sa specifici ca provine dintr-o familie de rromi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce funny laughing Hai să-ți spun, cu ei nu există "cu frumosul" sau amenințări, dacă-i ameninți dai dovadă că ești prost.
Cu ei există un singur lucru, să-i iei cum te iau și ei pe tine, un mucles, un, vezi că eu janes romanes da? Hai, bule mule ciadaca, cu o imitație bună și nu doar că te lasă-n pace, îți devin torarăși laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ignoră, ignoră, ignoră.

| oz_1736 a răspuns:

Orice copil se teme de ceva. Afla ce si se termina mistoul. Ca e cineva din familie, un profesor etc. Eu il luam pe sus de-o mana il duceam la mine la usa si ii spuneam ca daca il bag in casa nu-l mai vede nimeni. Asta as face eu, tu... treaba ta.

| oz_1736 a răspuns (pentru oz_1736):

Mai este o varianta. Respectul pastreaza distanta: treci intotdeauna pe langa/printre ei si saluta tu primul mai tare si raspicat. Ei iti vor raspunde si gluma nu mai are rost. E ceva psihologic. Incearca

| morfeo a răspuns:

Treci pe langa ei cu castile in urechi, daca-ti comenteaza le arati ****. Daca se tin dupa tine, tine minte ca bataia e rupta din rai. Cu tiganii nu stai la discutii ca din cauza asta se poarta asa, ca nu ia nimeni masuri.

| Swae a răspuns:

In liceu eram batjocorita de un puradel. Tot facea misto de mine, ma copia, ma enerva.
M-am rastit la el, nu i-am spus nimic, pur si simplu am mers foarte mult in directia lui incat s-a speriat, s-a dat in spate si a spus "Gata! Gata!" si s-a potolit de atunci. Adica poti sa ii intimidezi prin mici gesturi, nici macar nu trebuie sa scoti o vorba..in acelasi timp, nici nu merita efortul.
Cel mai bine ar fi sa ii ignori. Si eu am tot avut parte de intamplari de genul, si nu numai de la copii. -_-

| Reghqen a răspuns:

Încearcă să aflii care sunt părinții lui, apoi vorbește cu ei și spune-le că copilul lor se comportă rău și că se adresează urât împotriva ta, dacă nu merge și tot nu înțelege încearcă să ridici tonul cu el, să ii bagi frică în el, vezi tu cum faci, ești mare nu trrbuie să își bată joc de tine un copil de 12 ani.
dacă nici așa nu înțelege ori chemi poliția și o să ii spună la părinți, ori ii spui la copilul ăla să stea în banca lui dacă nu vrea să-l iei la pumni în cap rolling on the floor)

| Reghqen a răspuns (pentru Reghqen):

Bagă-i frică în el, ori îl apuci de urechi și ii dai una tare așa tine minte, ori pur și simplu fii bărbatul ALFA, eu cred ca i-ai dat prea multă libertate, și a aprofitat din ce în ce mai mult deoarece a văzut că nu reacționezi, dacă ai zis ca sunt mai mulți copii i-ai la rând și dăi pe toti cap în cap.
Pur și simplul nu trebuie să le dai pace, faza cu ignoratul e o prostie, nu funcționează și niciodată nu a funcționat!
Cu cât ii ignori cu cât te jignesc mai mult pentru că știu că până la urmă cedezi și îți atrag atenția.
Drăcușorii astia de țigani rolling on the floor)))

| DuckDodgers0 a răspuns:

Ignora-l, daca vede ca nu iti pasa te va lasa in pace

| kb9 a răspuns:

Daca nu esti si tu un rrom si esti un barbat 'adevarat', ignora-l, o sa-l oftice si o sa te lase!

| Protegent a răspuns:

Te inteleg. Stiu cum este.

Acum vreo 6 ani tot cam la fel faceau niste copii cu mine(dar care nu erau tigani). Ma tachinau si tot la fel se luau de mine. Cu toate astea, am aflat care sunt parintii lor si am vorbit cu ei si s-au oprit.

Incearca sa îi ignori in continuare, sau, incearca sa fii un pic mai aspru cu ei, copiii prind usor frica de la altii.