| parismaan a întrebat:

Salut! După împlinirea vârstei de 18 ani trebuie sa ceri de la școală o adeverință și cu care trebuie să mergi la vreun centru militar și să declari că nu vrei să faci armată? Ce trebuie să scrie în acea adeverință de la scoala? Este obligatoriu sa mergi? Trebuie sa meargă si fete si baieti? Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este nevoie de nicio cerere si nicio adeverinta, pentru ca armata numai este obligatorie de zeci de ani la noi.
Imi aduc aminte ca in liceu a venit un rahat de colonel sau ce grad purta, de la recrutare, ne-a dat niste foi de completat in care trebuia sa bifam daca suntem de acord sa facem sau nu armata, dupa ne-a eliberat un fel de livret militar sa-i zic asa, eu am fost printre aia sa zic 20-30% care au spus DA pentru a face armata, dupa aia a intervenit legea cu armata numai este obligatorie.
M-am dus la ei cu fisa primita, tot de la ei, prin care rezulta ca am fost de acord sa fac stagiul militar, am fost cand am terminat liceul; si mi-au zis ca trebuie sa fac scoala cativa ani pe nu stiu unde la mama naibii, unde se agata harta in cui, am zis pas.
Sunt curios acum cati smardoi de astia de ii vezi pe la tv ca se taie cu sabii, au cohones ca mine si s-ar fi dus la 18 ani sa faca armata? eu zic ca niciunul!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Simpatik bate campii. Isi aduce aminte de ceva, dar a uitat esentialul, deoarece au trecut mai bine de 15 ani.
In prezent armata, cat suntep pe pace, este doar pe baza de voluntariat.
Pregatirea militara are trei mari directii:
1. Pregatirea cadrelor militare in academii militare - pentru ofiteri si in scolile militare - pentru maistri militari si subofiteri.
2. Pregatirea SGP - soldati si gradati profesionisti - in centrele de pregatire.
3. Pregatirea rezervei armatei - in unitatile din garnizoanele militare.

In caz de razboi, pot fi recrutati obligatoriu tineri pentru pregatire militara in vederea asigurarii rezervei de luptatori.

| PainTech a răspuns:

In ce tara traiesti?
In Romania armata nu mai e obligatorie in niciun fel de vreo 14-15 ani. Nu trebuie sa faci absolut nimic.

| Zuzu1991 a răspuns:

A fost frumos sa fii in coma?
la noi in tara armata NU mai e obligatorie de 13 ani si jumate:
https://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1199359-armata-nu-mai-obligatorie.htm
deci, presupun ca ai fost in coma in perioada asta de nu ai auzit :P
deci... (asadar si de aceea) intrebarea mea e pertinenta:
a fost frumos sa fii in coma?!? :P:P:P:P:P:P:P

| parismaan explică (pentru Zuzu1991):

Daaa, a fost o experienta nemaipomenita. Cat timp eram in coma am ajuns cu Musk pe Marte.

| Salontanul a răspuns (pentru parismaan):

Cine ti-a spus idiotenia aia te-a fentat. Nu se mai face armata obligatoriu, nu trebuie nici un act. Ti-o spune un fost militar.

| GPA a răspuns:

Stagiul militar nu mai este obligatoriu încă din anul 2007. De 14 ani nu mai există armată obligatorie, cine ți-a spus acest lucru, de aceste demersuri către centrul militar? Este total greșit, este alegerea fiecăruia dacă dorește să se integreze în armată sau nu, în România.

Sunt țări în care regimul militar încă este obligatoriu, de exemplu : Suedia, Algeria, Grecia, Rusia, Republica Moldova.
Tu trăiești în România bănuiesc, deci nu vei face armată.
Trebuia să știi aceste lucruri.

| parismaan explică (pentru GPA):

De la o persoana apropiată care a luat amendă că nu a dus acea adeverintă de la scoala.

| GPA a răspuns (pentru parismaan):

Cred că era vorba despre cu totul altceva, nici vorbă de armată. Nu mai este obligatorie, deci nu trebuie să-ți faci griji cu nimic. Nu tot ce zboară se mănâncă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Armata nu este obligatorie in Romania.

| Nouvel a răspuns:

Dar unde locuiesti tu? In Israel? Acolo fac armata si fete si baieti. In Romania nu se mai face de mult timp armata asa cum o stim noi. Doar profesionisti angajti in armata.