| MeMe123 a întrebat:

Intrebare adresata pasionatilor de fotografie. Ce obiectiv imi recomandati pentru achizitionare, dupa cel de kit 18-55? Precizez ca am Nikon D3300. Idei, pareri, pro contra. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Obiectivele de baza ("de kit") sunt livrate impreuna cu aparatul de foto si sunt dimensionate pentru a fi folosite in majoritatea conditiilor de distanta si de lumina, inclusiv de profesionisti.

Obiective speciale se folosesc in conditii speciale: fotografiare la distanta mare, in lumina redusa sau cobinatiile acestora. Aceste obiective insa au optica speciala si sunt foarte scumpe, deseori multiple ale aparatului foto de baza. Din acest motiv, obiectivele speciale se folosesc foarte rar, unde cheltuielile sunt indeajuns justificate.

1 răspuns:
| ChiarEu2 a răspuns:

Acum nu știu la ce o să-l folosești, dar cred că 50mm f1.8 ar fi bun pentru multe, în special pentru portrete.