| M371n1s7 a întrebat:

Mi-am cumparat un iphone 5s nou. Prima saptamana ma tinea bateria mult. Eram foarte multumit. Apoi dintr-o data nu ma mai tine deloc mult...de ce? Si nu il folosesc in exces? De ce de ce?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai instalat ceva aplicație care lucrează în fundal și consumă aiurea bateria.
Pentru economie, dezactivează modulele pe care nu le folosești (când nu le folosești): GPS, Wifi, date mobile, BlueTooth.

| anonimg a răspuns:

Poate ca trebuia sa formatezi bateria la inceput inainte de prima utilizare (adica sa o descarci de tot si apoi sa o incarci la maxim). Daca se descarca mai des decat spune producatorul, atunci trebuie schimbata.

| KiraXander a răspuns:

Unu la mana: Da! nu il folosi in exces deoarece aduce la probleme cu bateria, ii scade rezistenta, de asemenea nu il folosi in timpul incarcarii
doi la mana: Daca problema persista, schimba bateria. Nu prea ai ce face, asa este conceputa bateria iphone-ului, are o durata a vietii destul de scurta, cunosc multe presoane cu probleme la baterie.

| NepriceputulLaMatematica a răspuns:

Ca sa ai o durabilitate mai buna la baterie nu trebuie sa il tii la incarcat dupa ce bateria s-a incarcat de tot, altfel se va incarca mult si va tine putin.