| porex a întrebat:

Salut.Mi-am cumparat un PC nou, am instalat driverul pentru sunet si acum intervine o problema:pot auzi suntele prin casti dar cand vorbesc cu cineva prin microfon vocea mea nu se aude. Microfonul merge bine pe alte Pc-uri.trebuia sa mai instalez un driver sau sa caut pe internet?(microfonul este atasat de casti). cand pun firul de la mirofon in unitate, microfonul este detectat dar pare ca este pe mut.

1 răspuns:
| Gabitech a răspuns:

In primul rand daca ai casti cu microfon ar trebui sa ai 2 mufe la iesire (una verde pentru sonor, una roz pentru microfon) vezi in primul rand daca cea roz e conectata, si daca e conectata unde trebuie, tot in mufa roz. daca sunt conectate amandoua, cauta la control panel/volume, sa nu ai cumva bifata functia MUTE (stii..ca la tv) daca nu te aude celalalt vezi daca te auzi tu singur in casti. in dreapta in bara langa ceas o sa vezi iconita de volume. dai click dreapta pe ea si vezi daca ai microfonul bifat de acolo. sau mai aveai o optiune "playback" ceva de genu. vezi sa fie bifat tot ce trebuie.imposibil sa nu mearga, asta daca nu e microfonul troznit happy salut