| Kristi a întrebat:

Salutare, am un laptop Acer Gaming Nitro 5 AN515-55 cumparat recent si niste casti Logitech G332. Laptopul are o singura mufa si castile tot o singura mufa. Acea mufa trebuie sa fie si pentru audio si pentru microfon.
Am incercat sa instalez driverul oficial de la Realtek, driverul de pe site-ul oficial al laptopului, am incercat sa fac update la driverul de sunet din Easy Driver sau din Driver Booster, tot nu imi recunoaste microfonul. Vreo solutie?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ok, e in regula, dar ai instalat si Audio Console Driver 1.25.247.0,
pe langa driverul de baza Audio Driver 6.0. 9180.1?

Apoi deschizi Realtek Audio Console (prin cautare),
in stanga jos o sa vezi
Device Advanced Settings, pe care dai click,
si alegi "Headset" in caseta din mijloc
(la Connector Retasking - ANALOG).

Ca sa fii sigur ca functioneaza cum trebuie, ar trebui sa dezinstalezi driverele instalate de celelalte 2 programe de gasit drivere.
Apoi stergi registrii cu CCleaner.
Dupa care instalezi din nou cele doua drivere de pe pagina laptopului, si la final urmezi pasii de mai sus.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce versiune de Windows folosesti? (si de unde e descarcata?)
Ce versiune de driver ai incercat de pe site-ul RealTek?

| Kristi explică (pentru NLS):

Nu ma pricep prea bine, am windows 10 pro.
Am incercat de aici:
https://www.realtek.com/en/downloads
https://www.acer.com/ac/en/US/content/support-product/8305?b=1

Am descarcat mai multe:
https://imgur.com/a/usvjOdl

Niciunul nu imi rezolva problema. Nu imi detecteaza microfonul de la casti.

| Kristi explică (pentru NLS):

Am windows 10 pro de pe site oficial de la Microsoft.
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

| Kristi explică (pentru NLS):

Nu functioneaza. Cred ca am nevoie de alt driver de Realtek, ca nu e bun asta de pe site-ul laptopului.

| Kristi explică (pentru NLS):

Dupa mai multe incercari, intr-un final am reusit sa rezolv problema.
Multumesc de raspuns. Ai primit funda din partea mea!

| NLS a răspuns (pentru Kristi):

Ok, e in regula, dar ai instalat si Audio Console Driver 1.25.247.0,
pe langa driverul de baza Audio Driver 6.0. 9180.1?

Apoi deschizi Realtek Audio Console (prin cautare),
in stanga jos o sa vezi
Device Advanced Settings, pe care dai click,
si alegi "Headset" in caseta din mijloc
(la Connector Retasking - ANALOG).

Ca sa fii sigur ca functioneaza cum trebuie, ar trebui sa dezinstalezi driverele instalate de celelalte 2 programe de gasit drivere.
Apoi stergi registrii cu CCleaner.
Dupa care instalezi din nou cele doua drivere de pe pagina laptopului, si la final urmezi pasii de mai sus.