| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Salut, mi am făcut o radiografie la dinți astăzi și am dat cu șervețel umed pe ea doar ca radiografia are 3 poze mai mici și eu am dat pătat o doar unde e negru și nu afectează pozele cu radiografia
este vreo problema?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu ce servetel umed ai folosit, dar nu cred ca are substanta coroziva in continut, astfel incat sa "distruga" radiografia
Incearca cu o laveta din microfibra sa indepartezi acel strat de substanta de pe radiografie, laveta aceea fara sa fie unsa cu nimic, nici macar cu apa!
Din punctul meu de vedere nu are cum sa fie afectata pelicula pe care este radiografia daca ai dat cu un servetel umed...dar nici nu contest asta, intrucat nu stiu ce substanta contine acela in mod particular!
Daca poti sterge cu laveta curata, acea "pata" lasata in urma servetelului umed atunci e ok, nu s-a intamplat nimic.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Simpatic):

Pai pe radiografie sunt 3 poze în poziții diferita și spațiu din mijloc e negru fara nimic acolo am patat

| Simpatic a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Atunci acel spatiu de care zici chiar de este patat, nu are relevanta pentru ca nu ai acoperit o "poza" concludenta pentru medicul care o interpretreaza!
deci stai fara griji!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă se vad pozele nu ai stricat nimic.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu cred că este nici o problemă, însă în caz că este poți solicita unde ai făcut radiografia să ți o trimită pe e-mail ție sau chiar direct doctorului. Și astfel eviți sa nu se vadă de ex sau altceva...