| AnnAnonymous a întrebat:

Mi-am instalat windows-ul acum cateva luni si inca merge bine,doar ca incepe sa apara mici semne de uzare gen : se mai blocheaza,sau ruleaza incet. antivirus am avast dar deocamdata l-am dezactivat. intrebarea mea este : ce programe imi recomandati pentru a il intretine,pentru a sterge fiserele ce nu trebuie, sau pentru a face pc-ul sa mearga mai bine, sa ruleze mai usor?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Eu recomand CCleaner (gratuit, de pe site-ul oficial) pentru stergere fisiere temporare din sistem. Ajuta mult!
TuneUp Utilities 2009 folosesc de cand a aparut si sunt multumit de el, in ciuda a ceea ce spun altii. Imi instalam Windows-ul des pana sa folosesc aceste programe. E normal ca, dupa un anumit timp, sa trebuiasca sa reinstalezi din nou o versiune proaspata de Windows, pentru ca, oricate softuri ai folosi, sistemul nu mai face fata si trebuie reimprospatat. Uneori, viteza de reactie a pc-ului tine si de partea hardware sau de cat de multe softuri (unele folosite chiar foarte rar) ai instalate pe calculator. Mie imi merge greu de cand am instalat drivere-le pentru imprimanta si simt acum ca si memoria Ram e cam "obosita". In concluzie, trebuie sa analizezi si partea software si partea hardware atunci cand vrei ca sistemul tau sa mearga ca uns.

| perladunarii a răspuns:

Salut, in primul rand nu trebuia sa dezactivezi antivirusul! Activeazal, si legat de programe, daca ai multe prostii instalate, intra in control panel, la unistal programs si vezi ce nu mai folosesti, sau nu ai folosit niciodata! Sunt programe ca Tune up utilities dar nu prea te ajuta, adica nu simti ca pc-ul iti merge m, ai bine, desi el iti afiseaza nu stiu ce rapoarte ca a curatat nu stiu cate chestii, dar degeaba! Asa ca nu are rost!

| geoluk a răspuns:

Dai o scanare profunda sa vezi ce maliciosi ai si dupa aia alegeti programele care ati corespund