| cr1571n3l a întrebat:

Salut, Miam reinstalat windowsul si am o partitie-C.
E mai bine cu 2 partitii? sau numai cu una? daca pun 2 merge mai bine? Hard diskul e de 148 gb

Răspuns Câştigător
| AlexSM86 a răspuns:

Nu e vorba de cum iti merge mai bine, ci de siguranta fisierelor tale. Nu stiu ce hard ai, da ar fi indicat sa ai o partitie C (pentru windows) de 40-50Gb si una D pentru restul fisierelor importante (poze, filme, muzica, jocuri, fisiere pentru scoala/serviciu etc.), iar atunci cand se intampla ceva cu windows-ul tau sa formatezi doar partitia C si sa-l reinstalezi fara sa pierzi fisierele importante.

6 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Pc-uri cu o partitie am vazut doar la pc-urile/laptop-urile cu Windows preinstalat.Cel mai bine e sa ai de la 2 in sus ( eu am avut si 4).In partitia C se tine Windowsul impreuna cu celelalte programe, iar in D tii muzica, jocuri, poze, filme, kiturile programelor, documente etc.

| MiHaI a răspuns:

Pai recomandabil ar fi 2 deoarece intr-un-a tii windowsul si programle (C) iar in cealalta tii jocurile muzica pozele si asa nu se incurca dar acum poti sa le faci cum vrei tu

| costin1306 a răspuns:

Pentru ca in cazul reinstalari windowsului fromatezi doar C(1din partitii) si ramai cu toate datele salvate in cealalta.

| Isabela96 a răspuns:

In C sunt instalate programele si in E iti pui tu tot ce vrei
nu exista un calculator normal care sa aiba 1 toate au 2 sau mai multe

| clau123 a răspuns:

Pai e bine sa ai 2 partitii pentru a-ti putea pune toate programele necesare in a-2-a partie si in prima partitie sati instalezi windowsu daca ai numai o partitie cand reinstalezi windowsu ti se sterge tot. este alegerea, nu merge mai bine cu 1 sau 2 partitii tot asa merge!

| CrunkJuice a răspuns:

Salut,uite de ex eu am o partitie C:\ pe care am Windowsul si una D:\ pe care imi tin toate datele...cred ca asa e cel mai bine. Daca pui 2 nu merge nici mai bine si nici mai rau. Dupa parerea mea e mai bine cu 2 partitii pentru ca pe una ti Windowsu si p alta datele... daca ai numai una cand instalezi windows tot ce ai pe partitie dispare!