| joshua12 a întrebat:

Salut, poti lua Salmonella daca nu gatesti omleta bine? De exemplu eu am facut o acum combinata cu ovaz, batuta
Si pe partea cealalata neintoarsa e mai mult ovaz, gen ovazul este peste zeama de ou negatita, in cazu acesta daca nu gatesc bine omleta e posibil sa iei salmonella?
Intelegeti la ce ma refer?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil este, insa nu se intampla in toate cazurile, acele oua ar trebui cumva sa contina microbul nu?
Unii stiu ca beau oua crude, nu este in regula, insa nu toti se infecteaza cu salmonella
https://www.csid.ro/......-12840343/

| joshua12 explică (pentru Simpatic):

Nuu bro, eu nu le mananc crude
Le gatesc, dar peste partea inca negatita a omletei, era ovazul.
Dupa am intors si partea aialalta, am gatit o cateva minute corect.

| Simpatic a răspuns (pentru joshua12):

Pai era cruda zici o parte (cea neintoarsa) dar ai gatit-o pana la urma si pe aceasta nu? atunci nu e nicio problema de infectare

Cu bautul oualor crude ziceam ca unii obisnuiesc sa faca asta, nu toate lumea si nu ma refeream la tine

Stiu ca unii mai de la tara practica asta cu a bea un ou pe stomacul gol etc