| MadalinT00 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti cum deosebeec in engleza prezentul simplu de prezentul continuu si prezentul perfect simplu de prezentul perfect continuu.Fac exercitii dar le incurc.De exemplu in loc de prezent perfect continuu pun prezent simplu si tot asa.Dau funda daca ma lamuriti!

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

PREZENTUL SIMPLU
-prezentul simplu are 2 folosiri mai numindu-se și prezentul infinitiv pentru că este folosit cu verbe la infinitiv.
1. Îl putem folosi atunci când o acțiune se întâmplă chiar acum sau 2. când vorbim despre o acțiune care se întâmplă în mod obișnuit, sau care are de obicei să se petreacă.
Ex1: Pauline practices the piano every day.
Paulina practică pianul în fiecare zi

după cum vezi în ex1 exemplu acțiunea nu se întâmplă neaparat acum ci o descrie ca pe un obicei sau o obișnuință de a realiza acțiunea.
Ex2 Mr Jackson travels during the summer

La fel ca și în ex1 ex2 arată aceeași acțiune ca o obișnuință.

Ex3 I write a letter to John
Eu scriu o scrisoare lui John
Aici descrie o acțiune care se întâmplă chiar acum

Ex4 He makes exercises in his room
El face exerciții în camera sa
Actiunea are loc acum.

După cum ai observat în toate aceste exemple Prezentul simplu are o mică regulă atunci când îl folosim la persoana a 3 a.
Și anume:
Unele verbe capătă terminația S altele ES în loc de S
Ex1:He/She/It writes > s
He/ She/it plays > s
He/ She/it makes > s

Ex2 He/She/it goes > es
He/She/ it catches> es
Practic toate verbele care se termină în O, CH, SH, TH, SS, GH, sau z primesc ES la final.

PREZENTUL CONTINUU
este format din Participul prezent care cuprinde forma de bază a verbelor+ ing
Ex eat > forma de bază + ing = eating
Ex drink> forma de bază + ing = drinking
Ex look> forma de bază + ing = looking
Toate acestea explicate la un loc + auxiliarul to be care ajută la formarea timpului Prezent continuu

Această structură este formată din
Ex l am washing my cap
Eu îmi spăl șapca
Subiectul (l) eu + (am) care este auxiliar + verbul la participul prezent (verb+ ing)

Ex He is sleeping
El doarme
Format din subiectul (He) el+ (is) care este auxiliar+ participul prezent adică verbul sleep+ ing
Întodeauna folosim (is) la pers a 3a și (are) pentru You, we, they

He is writing el scrie
She is dancing ea dansează
They are writing ei scriu
We are dancing. Noi dansăm
Toate de mai sus au o acțiune continuă

Prezentul continuu este folosit pentru a descrie o acțiune continuă sau în desfășurare care are loc acum întodeauna folosindu-se cu verbul to be care este auxiliar ajută la formarea timpului iar prezentul simplu nu se formează cu to be

Ex he is write greșit
You are read greșit
He writes corect prezent simplu
What you are reading now? prezentul continuu Ce citești acum > acțiunea este în continuitate în momentul întrebări făcute de o persoană

Sper că te-am ajutat cu ceva chiar dacă am scris foarte mult Success!

2 răspunsuri:
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Nu pot explica mai mult decat e pe net. Oricum, ce trebuie tu sa faci e sa iei "prezentul simplu" si sa faci exercitii numai cu acest tip pana te saturi numai la auzul cuvantului. Dupa ce ai facut exercitii, in acelasi timp traduce propozitiile ca sa intelegi despre ce e vorba. Numai dupa asta treci la "prezentul continuu" si ce mai ai. Si daca ai tradus propozitiile si la urmatoarele verbe, cand o sa citesti propozitiile in romana vei vedea ca e o diferenta chiar daca unul e simplu si celalat continuu.

| AssoX a răspuns:

Prezentul simplu face referire la o actiune care se intampla regulat sau pe care tu o faci regulat ``He plays footbal every week``. Prezentul continuu este folosit atunci cand vorbim despre momentul prezent ``i am singing now````i am playing now``. Prezentul perfect simply face referire la o actiune care s-a intamplat recent ``i have just arrived home``, prezentul perfect continuu face referire la o actiunce care a inceput in trecut si are loc si in prezent ``i have been studying since 4 o`clock``... sper ca te-am lamurit.