| anonim_4396 a întrebat:

Stau cu chirie în București la garsonieră și aș vrea să mă mut, tot cu chirie într-un apartament cu o cameră sau chiar două. Ar fi o diferență majoră în ceea ce privește cheltuielile? Adică la apartament întreținerea este mult mai costisitoare, plătești mai mult la utilități? Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de mai multe chestii. Daca te muti o singura persoana de la o camera/garsoniera la doua, nu e mare diferenta. Posibil sa fie pe timpul iernii la incalzire...

| Yuoia a răspuns:

De la garsoniera la o camera... e tot aia, numita altfel. Nu e ca in strainatate unde se numara doar dormitoarele si inseamna ca atatea camere are.
Diferenta ar fi doar la incalzire pentru o suprafata mai mare. Si chiria (idem). In rest, tot atat merge frigiderul, masina de spalat, aragazul, etc. Bine, daca veti fi 2 persoane, consumul la asociatia de propriatari va fi crescut la cheltuielile pe persoana (gunoi, lift, salarii angajati si ce mai este bagat la voi).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil platesti cu 30% mai mult la intretinere