| Lary23 a întrebat:

Care este diferenta intre un apartament cu o camera si o garsoniera? mersiwinking

Răspuns Câştigător
| EduardGa a răspuns:

Pai apartamentul cu o camera: este mult mai spatios, are o camera, bucatarie separata, baie si eventual un hol mic, deci implicit e mai scump decat garsoniera. Eu stau intr-o garsoniera inchiriata si e cam asa: o camera mare, baie proprie (doar cu dus), de obicei la garsoniere baia se gaseste pe palier, pentru toate apartamentele, am si o bucatarie mica, intr-un hol, dar si un hol in sine, mai mic. De-abia astept sa inceapa facultatea in toamna sa imi caut altceva. Garsoniera, daca nu e ingrijita devine un chin. Mirosuri foarte multe, care mai de care, care-ti invadeaza spatiul, intimitate din punct de vedere sonor nu ai, deoarece muzica uneori se aude la cote maxime, deci nu merita. Plus ca eu am dat chiria pe luna 150 de euro. Deci de cand stau, adica de vreo 7 luni, s-au strans ceva bani.
Bafta si gandeste-te bine!

7 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Apartamentul cu o camera are bucatarie si baie de sine statatoare si eventual si un mic hol, pe cand garsonierele pot avea baie comuna la tot palierul, iar restul lipsesc.

| gabriela a răspuns:

Nu este diferenta intre ele, doar spatiile difera. bucatarie mai spatioasa, hol mai larg, terasa. Apartamentul e mai spatios, intr-un cuvant!

| ikram a răspuns:

Un apartament cu o camera este mai mare are in jur de 40 mp iar o garsoniera 20-30 mp. Plus ca depinde de garsoniera ce confort e (sunt care nu au hol, sau bucatarie). Bucataria si baia in garsoniere sunt mult mai mici decat in apartamentele cu o camera.
Oricum principala diferenta ramane suprafata.

| rotaruia a răspuns:

Teoretic, niciuna. Garsoniera este un spatiu de sedere format dintr-o baie, o bucatarie si o camera ce serveste atat ca living cat si ca dormitor. Apartamentul cu o camera este acelasi lucru. Poate mai are ceva in plus, gen un hol mai mare sau o camara. In fine, garsonierele de obicei sunt cele mai mici, poate apartamentul cu o camera are aceeasi morfologie insa putin mai mult spatiu.

| zuzumic a răspuns:

Poate e mai mare... sunt garsoniere care intr o camera au locu unde se doarme bucataria si toaleta ...depinde de arhitectura imobilului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate raspunsurile de mai sus sint GRESITE.
In mod normal GARSONIERA inseamna apartament cu o camera. Adica living, dormitor, bucatarie, baie. La noi s-a incetatenit gresit ideea ca garsoniera are o singura camera. Romanul a vrut ca atunci cind vorbeste de o casa, sa para mai multe camere.
Corect cind vorbim de o locuinta, nr de camere este dat de nr de dormitoare; camera de zi nu intra la socoteala...
Nu inteleg de ce unele persoane spun ca garsoniera are DE REGULA grupul sanitar pe palier. Toate garsonierele, asa cum s-a invatat romanul sa le numeasca! au grupurile sanitare si bucatarie proprie.
Ce se vorbeste pe aici, de " garsoniere " cu wc sau chiar bucatarie la comun, camera find un simplu spatiu de citiva mp, nu sint garsoniere, n-au fost proiectate pentru asa ceva, nici macar legile de pina in 89 nu permiteau constructia de asa ceva. Acelea sint CAMINE si camere de camin, transformate ulterior in locuinte definitive si denumite pompos garsoniere.
Garsoniera este un spatiu unitar ce permite viata intima, viata de familie, acele camere sint de camin, si pentru asa ceva au fost gindite.
( adolf )

| Lary23 explică:

De asta va si intrebam sad ca vreau sa-mi caut ceva pe vara, in Iasi sa stau singura si gasesc numai garsoniere si apartamente cu o camera, si nu stiam diferenta happy si intr-adevar, sunt cam scumpe sad va multumesc!