| theMUFASA a întrebat:

Salut! Stie cineva cum as putea face sa reduc putin acel ping in jocuri? In speed teste am intre 3-10ms, iar in jocuri precum Valorant, CS 2, am de la 50 in sus, uneori pe Valorant am si 35 dar nu mereu. Stiu ca am acest ping deoarece sunt departe de servere. Dar unii prieteni il au mic si constant, 25-35. Si spre ex, pe Fortnite am intre 14-25 ping, iar acesta e constant. Este vreo solutie pentru a mai micsora acest ping dar care sa si functioneze? Multumesc!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Soluție pentru a micșora ping-ul, ar fi sa te muti mai aproape de server,
sa folosești alt server,
sa încerci alt pachet de net (superior),
Sau alt provider de net.

Bineinteles ca in viata reala obții alte valori decât în teste (serverele de jocuri sunt accesate de zeci de milioane, timp îndelungat, cele pentru teste sunt mai libere).

Dar ai o problema imensa dacă te deranjează 50-80ms.

Jucatorii "talentați" câștiga meciuri și cu 200-280, pe Indonesia, cu VPN.
De ex frate-meu.

Nu in Valorant, ci in PuBG, dar ideea rămâne.

Ce mai poți face, dar nu e chiar vital, ar fi sa te asiguri ca mouse-ul e de calitate și are răspuns bun.
Si sa ai un Logitech, au cel mai bun suport pentru macro-uri.

La fel monitorul și placa video. Daca nu ai minim 120-144fps constant, sunt avantajați putin cei care au.

Un pas suplimentar ar fi sa închizi servicii care folosesc rețeaua, si care trimit date spre serverele Microsoft.

Poți folosi O&O ShutUp10 pentru asta.
Pui totul pe verde, din ambele tab-uri, mai puțin Camera și Microfonul (apar în ambele).

Ar mai rămâne care ceva de oprit și din Services, dar fa intâi ce am scris mai sus.