| theboyinlove a întrebat:

Sunt din Brasov si as vrea sa detin o arma, un pistol sau ceva. Am 19 ani. Ce trebuie sa fac? Care sunt pasii de urmat? Multumesc mult!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la armerie, faci un curs si poti cumpara arma cu permisul port arma, sant unii care au pistoale in masini pentru orice eventualitate cu bile de cauciuc e mai bun pentru ca nu omoara doar produce leziuni. http://www.arme-poligon.ro/ ala e cel mai bun dintre toate, de purtat la tine pe timp de noapte cand crezi ca mergi intr-un loc periculos poti sa ai (legal nu e sa porti arma in public), varianta mai e pistol electric care nu cred ca necesita permis port arma numai ca ala face fata la un singur individ, cel pe bile de cauciuc poti trage foc de avertisment si daca nu inteleg atunci in picioare daca le ai sau fund/madular.

| mgtow a răspuns:

Https://www.spy-shop.ro/......jouli.html vine si fara permis port arma misto pusca

| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte, baiete! O arma nu se da oricui, precum o sticla de suc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru darrio2007):

Ma intreb cati dintre cei care sunteti atat de categorici referitor la asta ati incercat vreodata sa obtineti o arma ca sa stiti cum sta treaba de fapt...

| darrio2007 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Si eu te intreb? Ai armă?

| AnastasiaK a răspuns (pentru darrio2007):

Da

| darrio2007 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Dar nu in Romania.

| AnastasiaK a răspuns (pentru darrio2007):

Ba da, in Romania happy

| darrio2007 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Bravo!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legal sa detii nici un fel de arma!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba da, poate lua un pistol airsoft cu bile de plastic, pentru ala nu are nevoie de permis, cu ala trage in sticle de plastic, deci la tinta. In rest la ala cu bile de cauciuc sau diaboluri de plumb din alea de 5, 5 sau 4, 5, are nevoie de permis.

Poate sa aiba si din ala cu bile de cauciuc de aparare, poate merge la politie sa intrebe, si poate face permis, nu e problema, nu se da relativ greu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar el s-a referit la "ARMA", nu pistol de joaca.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, poate lua permis, nu e problema, pentru pistol cu gloante de cauciuc de aparare sau din ala cu diaboluri de plumb, dar si ala e de tras la tinta.

| Mosotti a răspuns:

Daca vrei pisto cu gloante de cauciuc pentru aparare, ai voie cu permis, te duci la politie si intrebi pasii, iti vor spune, ii urmezi si aia e.
Daca vrei de tras la tinta, iei cu bile de plastic airsoft si nu ai nev de permis.

Dar de ce vrei o arma?

| JicaContra a răspuns:

SIGUR CA DA
te muti in America, devii cetatean acolo si te-ai scos
insa TREBUIE sa devii cetatean, nu merge numai cu cartea verde, pentru ca legea da dreptul NUMAI cetatenilor sa poarte arma

| AnastasiaK a răspuns:

Pentru inceput, depinde ce arma vrei. Exista mai multe tipuri de pistoale, dintre care unele nu iti sunt accesibile decat daca esti militar/in protectia martorilor/sportiv de tir...in fine, mi-e lene sa scriu toate cazurile. Legea 295...citeste-o si ai acolo tot ce trebuie sa stii. Actually, cam trebuie s-o si inveti daca decizi ca vrei o arma reala, nu jucarii airsoft, si faci cursul necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La poligoanele de tragere se fac cursuri pentru permis de port-arma. Succes!

| Reghqen a răspuns:

Ai văzut prea multe filme de acțiune și acum vrei să fii și tu "periculos"? laughing

| EliseiDenis18 a răspuns:

Daca vrei sa deții o armă îți zic sa ai grija sa nu fii prins

| Mosotti a răspuns (pentru EliseiDenis18):

Daca are permis nu e problema, doar sa nu faca tampenii, sa o foloseasca strict la aparare daca e atacat, ma refer la ala cu gloante de cauciuc, aia airsoft de tras la tinta, nu are nev de permis, dar nu e bun pentru aparare.