| Bogatasul a întrebat:

am 15 ani si fac sala de 2 saptamani.Este adevarat ca niste aparate opresc cresterea in inaltime? Daca da, imi puteti trimite si poza cu acele aparate. Funda

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, exista o regula:
Sporturile cu care te alungesti te cresc in inaltime (de exemplu: baschet), iar sporturile care te apasa jos te retin in crestere (de exemplu: haltere).
Deci, e bine sa faci le combinate. Te vor si intari si vei si creste in inaltime.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Bula):

Total gresit, niciun sport nu iti v-a oprii cresterea in inaltime sau o v-a accelera, deoarece nici sala nici baschetul nu au niciun efect asupra coloanei vertebrale incat sa se lungeasca.https://www.youtube.com/watch?v=KI9kgBSVkGY

| Nickname1890 a răspuns:

Nu a existat pana acum vreun studiu concret care sa dovedeasca ca anumite exercitii pot bloca cresterea in inaltime... este un mit.

Pe de alta parte mai ales la o varsta mai mica, ca adolescent, riscul de accidentari este mai mare, mai ales in cazul exercitiilor efectuate incorect. Deci vorbeste cu un instructor sa te ajute sa faci corect exercitiile. De asemenea la varsta asta ar fi de preferat sa nu ridici greutati foarte mari... sa stai in zona de 10-15repetari.

Bafta.

| flaviutu a răspuns:

Da, este adevarat, de exemplu nu e bine sa ridici greutati, sau sa faci exercitii cu greutati (ex. greutati 5 kg.) din picioare, decat de pe scaun, dar daca mergi la sala, nu ar fi rau sa intrebi vreun antrenor sau instructor ce aparate se folosesc pentru varsta ta. happy sper ca te-am ajutat

| Ionut_Gratian_1996 a răspuns:

Nu conteaza aparatele.te vei opri din crestere doar daca faci sala si esti scund. daca esti inalt sau intre nu te vrei opri