| Sebastian222 a întrebat:

E adevarat ca sala iti opreste cresterea in inaltime? funda

Răspuns Câştigător
| Jee354 a răspuns:

Pai..da.Asteapta pana pe la 17-18 ani sau pana crezi ca esti destul de inalt. Daca vrei poti sa faci si acum, dar mai rar si de ex : daca ai 10-12 ani sa faci cu haltere de circa 10-15 kg.Ca sa nu fie prea mult si ca sa te pastrezi in formahappy Bafta si sper ca te-am ajutat!

| Sebastian222 explică (pentru Jee354):

Am 17 ani tongue

| Sebastian222 explică (pentru Jee354):

Am 18 si vreau sa ma opresc din a creste

| ErikMp a răspuns (pentru Jee354):

Uite daca faci sala nu are niciun efect asupra cresterii in inaltime adica sunt oameni care fac sala si au peste 1 80 si fac antrenamente cu greutati de la adolescenta si in primul rand depinde de geneticul tau daca geneticul tau este de 1 70 atat vei creste daca este de 1 90 ma intelegi.Este si un articol postat de Hunk Body in care spune clar ca sala nu afecteaza cresterea in inaltime ci depinde de mai multe chestii : sa dormi 6-8 ore pe zi sa ai o alimentatie sanatoasa si cu toate astea poti face si sala, nu exista niciun studiu concret ca ar opri cresterea in inaltime.

19 răspunsuri:
| Skillisallineed a răspuns:

Mi-a zis un expert de fitness, care a inceput bodybuilding de mic, ca nu, sala nu iti opreste crestera in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut ca ceilalti care au raspuns sunt clueless. Nu e adevarat, doar iti vei dezvolta muschi. Totusi, evita sa faci exercitii care pun presiune pe coloana, poti sa faci muschi si fara sa ridici haltere simple.

Răspuns utilizator avertizat
| Jee354 a răspuns:

Daca ai 17 ani si te consideri destul de inalt te poti apuca de lasa.O zi buna.

| Sebastian222 explică (pentru Jee354):

Eu ma consider deja un baiat inalthappyam in jur de 1.87 cred

| Jee354 a răspuns:

Atunci te poti apuca de sala linistit.big grin Bafta si o zii buna againhappy

| ThatsMethod a răspuns:

In unele cazuri.
1)Daca faci exercitii care nu sunt potrivite pentru varsta
2)Daca ai o anumita varsta si nu esti mic in inaltime, nu.

| DareToZlatan a răspuns:

Doar facand exercitii neadegvate varstei

| TheMLG a răspuns:

Depinde de ce fel de exercitii faci. Si in plus, ca muschii sa se dezvolte le trebuie "energie", ceea ce iti trebuie si tie ca sa cresti.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru TheMLG):

In ce consta acea "energie" de unde o iei?

| Elli9Sweet a răspuns:

Nu opreste organizmul din crestere. chestia e ca cresi dar mai incet.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Elli9Sweet):

Serios? Cresti mai incet? rolling on the floor

ce amuzanta esti

| Sebastian222 explică (pentru Cosmin86):

Nu e amuzanta dar ai inteles tu gresittongue zicea ca, cresti inca dar nu exagerat de mult cresti 1 cm 2 la cateva luni bune

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sebastian222):

Si tu esti pe langa.

Sala stimuleaza hormonul de crestere, oare ce inseamna asta? Pune mana pe o carte de anatomie si vezi, in niciun caz nu inseamna ca te inalti mai incet

| ErikMp a răspuns:

Este total fals deci in primul rand depinde de geneticul tau pentru ca nu toti cresc la fel daca ai genetic de 1 70 atat vei creste daca ai de 1 90 atat vei creste si antrenamentul cu greutati nu opreste cresterea in inaltime.Este si un site Hunk Body care afirma acest lucru deci parerea mea este ca daca dormi suficient adica 6-8 ore pe zi ai o alimentatie sanatoasa si in plus ca mergi la sala nu iti va opri cresterea in inaltime.

| RoxyBoxyy a răspuns:

Nu e adevarat!
Desigur ca asta depinde exercitiile pe care le faci, dar nu cred ca se poate intampla asa ceva.