| Username55 a întrebat:

Am 6 si 3 la filosofie. In acest caz trec pe semestrul acesta sau profesorul este obligat de regulament sa ma asculte pentru definitivarea mediei semestriale?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citez din "REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A UNITĂŢILOR DE INVATAMANT PREUNIVERSITAR":
Art.57. (1) In invăţămantul preuniversitar, evaluările se concretizează, de regulă, prin note de la 10 la 1. .
(4) Numărul de note acordate fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la teză, trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămanal de ore de curs prevăzut in planul de invăţămant. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămană, la care numărul minim de note/calificative este de două."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa-ti calculezi media aici: http://bit.ly/2mEzJIV

| Lioana a răspuns:

Avand in vedere ca iti iese media 4, 5 profesorul poate alege sa o rotujeasca in sus sau in jos. De obicei profesorii rotunjesc in sus dar mai sunt si profesori mai severi care nu dau cele 0, 50 puncte fara sa te asculte. In acest caz iti va mai da o nota care poate urca media la 5 (sau mai mult) sau sa o coboare la 4.

| streethunter a răspuns:

Trebuie sa ai la materia respectiva cu o nota mai mult decat numarul orelor. De exemplu ai o ora pe saptamana iti poate incheia media cu 2 note, daca ai 2 ore iti trebuie 3 note, s-a. Daca ai doar o ora la filosofie o sa iti incheie media 5, daca nu o sa te mai asculte

| Salontanul a răspuns (pentru streethunter):

Serios? Mai citeste inainte de a da un raspuns!