| Soarecul1234 a întrebat:

Am nevoie de niste idemi in lb engleza ( de ex : White Elephant sau To kick the bucket ). FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

IDIOMS... Oh, gasesti pe google :)
http://www.smart-words.org/quotes-sayings/idioms-meaning.html

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Idemi? Idem la plural? La ce te referi?
ÍDEM adv. Folosit în lucrări, indicații bibliografice și acte administrative pentru evitarea repetării unor date, titluri, citate etc.; același, la fel, tot așa. [Prescurtat: id.] – Cuv. lat.

| Soarecul1234 explică (pentru CuriousStuff):

ÍDEM adv. Si vreau si explicatia daca se poate big grin

| CuriousStuff a răspuns (pentru Soarecul1234):

Nu inteleg intrebarea. Nu inteleg ce vrei de fapt.

| Soarecul1234 explică (pentru CuriousStuff):

Doamna profesoara de engleza ne-a pus sa cautat nist,, idems '', de ex : hot pottato care inseamna o chestie pe care nimeni nu o vrea.