| TheFrunza a întrebat:

Am niste intrebari: Ce cuprinde ideea de freelancer in domeniul IT? Cum poti sa devi un freelancer in IT? Ce trebuie sa inveti? Cu ce trebuie sa incepi?

Răspuns Câştigător
| NExT69 a răspuns:

Freelancerul este o persoana care nu are un program si nici un salariu fix, ci lucreaza pentru clienti si este platit pentru fiecare proiect terminat.
Nimeni nu te intreaba cine esti sau ce facultate ai terminat. Clientul te va intreba insa ce stii sa faci si ce proiecte poti arata pentru a-ti demonstra skillurile? Pentru un astfel de domeniu trebuie sa ai cunostinte de programare in limbaje ca PHP, ASP, Java, C++, precum si de lucru cu baze de date (MySql, MS SQL, Oracle).

De asemenea, trebuie sa ai si bune abilitati de comunicare si de intelegere a clientului. Exista numeroase probleme de comunicare, iar acestea duc, de cele mai multe ori, la nemultumiri de ambele parti.
Este placut sa lucrezi cand vrei si la ce proiect vrei. In plus, se poate castiga foarte bine din asta. Potrivit unui studiu realizat de Rockable la nivel mondial, 44% dintre freelanceri au venituri mai mari decat aveau in postura de angajat al unei companii.

Ok. Site-urile de freelance se împart în 2 categorii: cele cu ajutorul cărora îți găsești proiecte specifice, unde produsul vândut este freelancerul și cele cu ajutorul cărora îți vinzi creațiile, unde produsul vândut este fișierul creat de tine.

Pentru prima categorie, există site-uri populare precum www.elance.com, dar și (cele enumerate de kevincosty) guru.com și freelancer.com care au mai multe tipuri de arte vizuale.

Forumurile internaționale specifice sunt o variantă foarte bună, iar dintre cele mai populare sunt forums.cgsociety.org / www.3dartistonline.com / www.polycount.com / www.gameartisans.org / jobs.katsbits.com

În România poți să-ți faci un cont pe forumul www.visualart.ro/forum unde vei găsi cea mai mare și mai activă comunitate pentru artiști 3D. Găsești acolo nu doar sfaturi și sugestii de la experți, dar ai și o secțiune de joburi și proiecte. În același timp, îți poți face un mic portofoliu pe portfolios.ro și mai primești anunțuri de joburi de-acolo.

Pentru a doua categorie, îți recomand site-ul 3docean.net
Sper ca te-am ajutat.