| uzi123 a întrebat:

Salut TPU! Am o întrebare. As vrea sa-mi fac și eu o cartela de metrou de elev doar ca stau cam departe de Piață Romana(stau în chiajna) și voiam sa va întreb dacă pot sa-mi fac la orice stație de metrou? Am mai vorbit cu niște prieteni și mi-au zis ca pot la lujerului dar as vrea sa ma asigur pentru ca pe site nu scrie asta.

Răspuns Câştigător
| Dragobeta a răspuns:

Eu asa stiu ca se poate in orice statie. Oricum intri, ca doar circuli. Intreaba casiera.

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

EduPedu.ro este o organizație non-profit și depinde de tine

DONEAZĂ
Știri
Elevii și studenții au abonamente gratuite sau cu reducere de 90%, după caz, la metrou, după ce Metrorex „a identificat o variantă legală de acordare a acestor facilități". Lista abonamentelor și a stațiilor de unde pot fi ridicate

Ștefan Lefter
12 septembrie 2023
3 minute read
3 comments
17.978 de vizualizări

Foto: Unsplash.com
Metrorex, compania de stat care operează metroul în București, precizează într-un răspuns la solicitarea Edupedu.ro că a fost găsită o soluție legală pentru acordarea reducerilor pentru studenți și a călătoriilor gratuite pentru elevi. Astfel, în acest moment în toate cele 60 de puncte de vânzare de abonamente se poat solicita aceste facilități – lista acestora poate fi găsită în articol.
Răspunsul vine după ce săptămâna trecută nu existau norme clare și compania a sistat aceste abonamente/facilități. Redăm răspunsul Metrorex:

„La data de 03.09. 2023 au intrat în vigoare atât Legea nr. 198/2023 învățământului preuniversitar, cât și Legea nr. 199/2023 învățământului superior, legi referitoare la acordarea facilităților la transportul elevilor și studenților.

Întrucât normele metodologice nu au fost adoptate în timp util, conform prevederilor legale coroborat cu faptul că s-au efectuat anumite modificări atât în ceea ce privește facilitățile acordate, cât și modul de acordare al acestora, nu s-au putut comercializa titluri de transport pentru aceste categorii de călători.

Metrorex a întreprins însă, toate demersurile necesare împreună cu Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (autoritate a statului care decontează aceste titluri de transport) pentru găsirea unei soluții legale de emitere a titlurilor de călătorie aferente, până la aprobarea normelor metodologice de aplicare.

Astfel că, după o perioadă foarte scurtă de timp, s-a identificat o variantă legală de acordare a acestor facilități, elevii și studenții putând să-și achiziționeze în continuare titlurile de călătorie cu reducere/gratuite, în cele peste 60 de locații aflate în rețeaua de metrou.

Titlurile de călătorie comercializate conform noilor legi sunt :

Abonamente lunare gratuite pentru elevii din învățământul preuniversitar acreditat/autorizat, inclusiv cei înmatriculați în cadrul unităților de învățământ care funcționează după un curriculum străin, beneficiari ai serviciilor publice de transport public local, inclusiv metropolitan și județean;

Abonamente lunare gratuite pentru studenții cu unul sau ambii părinți decedați, precum și studenții proveniți din centre de plasament sau care au fost în plasament la familia extinsă, substitutivă sau la asistent maternal;

Titluri de transport de tip "10 călătorii" gratuite pentru studenții cu unul sau ambii părinți decedați, precum și studenții proveniți din centre de plasament sau care au fost în plasament la familia extinsă, substitutivă sau la asistent maternal;

Abonamente lunare cu reducere 90% pentru studenți;

Titluri de transport de tip "10 călătorii" cu reducere 90% pentru studenți.

Studenții care optează pentru titluri de transport de tip "abonament lunar" nu vor putea achiziționa titluri de transport de tip "10 călătorii" pe perioada valabilității abonamentului. Studenții care optează pentru titluri de transport de tip "10 călătorii" vor putea achiziționa maximum 3 titluri de transport de tip "10 călătorii" într-o perioadă de 30 de zile consecutive.

Cu precizarea că în lipsa unui cadru legal nu se poate deconta de la bugetul de stat transportul cu metroul, regretăm impactul pe care aceste noi prevederi legislative l-a creat în rândul elevilor și studenților".

Elevii și studenții își pot achiziționa titlurile de transport de la casieriile următoarelor stații:
Magistrala 1: Pantelimon, Republica, Costin Georgian, Nicolae Grigorescu 1, Titan, Dristor 1, Mihai Bravu, Timpuri Noi, Piata Unirii 1, Izvor, Eroilor, Grozavesti, Petrache Poenaru, Crangasi, Basarab 1, Gara de Nord 1, Piata Victoriei 2, Stefan cel Mare, Obor, Piata Iancului, Piata Muncii, Dristor 2;
Magistrala 2: Dimitrie Leonida, Aparatorii Patriei, Piata Sudului, Constantin Brancoveanu, Eroii Revolutiei, Tineretului, Piata Unirii 2, Universitate, Piata Romana, Piata Victoriei 1, Aviatorilor, Aurel Vlaicu, Pipera;
Magistrala 3: Preciziei, Pacii, Gorjului, Lujerului, Politehnica;
Magistrala 4: Gara de Nord 2, 1 Mai;
Magistrala 5: Valea Ialomitei, Raul Doamnei, Constantin Brancusi, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Tudor Vladimirescu, Favorit, Orizont și Academia Militara.