| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari :
1.Care este diferenta intre Romania si Republica Moldova? (salarii, locuri de munca, oameni, stil de viata)
2.Ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a obtine cetatenia moldoveneasca? (tinand cont de limba oficiala care este limba romana).
3.Cum se obtine cetatenia moldoveneasca? (ce acte sunt necesare).
4.Iti trebuie pasaport pentru a intra in Republica Moldova? (Republica Moldova nu este membra UE)
5.Este mai frumoasa Republica Moldova decat Romania? (eu nu cred, ma refer la peisaje)
Va multumesc, o seara frumoasa va doresc numai bine!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. La ei puterea de cumparare e in principiu cu vreo 50% sub a noastra. In Chisinau de exemplu, care e capitala si alte alea, salariul mediu net e undeva pe la 45% fata de Bucuresti. Cam 1400 RON net. Pe de alta parte, macar tigarile si bautura au preturi misto - sub jumate' din preturile de la noi.
2. Ca roman poti sa stai pe acolo mult si bine, cred. Te mai intorci dincoace din cand in cand eventual asa, de control. Vezi pe site-urile oficiale apropos de asta si intrebarea 3.
4. Nu. Avem noi un acord cu ei, mergi doar cu buletinul.
5. Nu. E jalnica, in principiu. Un fel de Vaslui/Teleorman foarte mare.

| lifeonlyforlove a răspuns:

După părerea mea nu este o diferență majoră între aceste două țări! În România, cât și în Republica Moldova îți poți găsi un job bun și bine plătit! Depinde de abilitățile pe care le ai! Apropo pe platforma cu locuri de muncă din Moldova: https://www.delucru.md/ poți găsi joburi din toate domeniile. Poți să încarci cv-ul pe platformă și să aplici la joburi.
Informații despre obținerea cetățenii moldovenești le afli de la Ministerul Afacerilor Externe.
Câteva atracții turistice din Moldova: Codru, Pădurea Domnească. Cricova, Saharna.

| Demo_Cristi_1987 a răspuns:

Imi dau si eu cu parerea pentru ca sunt bucurestean dar locuiesc de 4 ani in Chisinau:

1) eu personal castig mai bine ca in Romania, doar ca diferenta intre clase sociale este f mare. Practic clasa de mijloc nu exista si daca ai noroc si te integrezi in partea de sus, o sa iti fie f bine. Evaziunea fiscala e la ea acasa, te simti ca dupa comunism cand de orice te apucai iti mergea. Preturile sunt mici pentru minumum nivelului de trai, spre ex. troleibuz de la aeroport costa