| Vdariusbubu a întrebat:

Am un laptop Lenovo G50-45. Mi-a aparut astazi un mesaj cu ceva legsat de baterie, ca se va degrada daca o tin tot timpul la 100%. Eu de cand il am (3 saptamani) nu l-am descarcat niciodata si il tin tot timpul(minim 4-5 ore pe zi) cu bateria in el, la 100%. Am inteles ca nu este bine pentru sanatatea bateriei si ca trebuie sa o tin la un anumit procent sau sa o scot din laptop. Vreau sa stiu cum e cel mai bine sa o tin. Va rog sa ma ajutati cu astaa big grin.

2 răspunsuri:
| feninascumpika a răspuns:

Cel mai bine e sa il lasi sa se descarce la maxim dupa care sa se incarce la maxim; deoarece daca ai baterie (50%)de exemplu si il pui la incarcat risti sa se strice.

| mariadragos199800 a răspuns:

Hei.Nu e bine sa-l tii cu bateria in el in timp ce este deschis.Mai scoate bateria cand e incarcata 100%.Si cand o incarci poti sta pe el, dar nu tine in permanenta bateria inauntru. Eu am un Acer si am facut aceeasi prostie am stat incontinuu cu bateria in el, acum daca-l scot din prinza ma tine 2 min maxim.