| AleXu224 a întrebat:

Am Windows 7 si am un proces svchost care imi face urat cate o data :
Din cand in cand incepe sa consume mult ram si face 30 CPU de o data si ca sasi revin trebuie sa dau inchidere proces si sa astept sa reporneasca sau sa dau depanati probleme cu efectele aero.
Am uitat sa spun ca acel proces contine si efectele aero si cand e oprit e pe basic straight face
Ce are acel proces de face asa?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Daca asta e print din timpul jocului atunci nu ai nici o problema.

21 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Svchost-ul iti porneste toate programele din windows.Svchost.exe verifică serviciile care sunt parte a registry pentru a construi o listă a serviciilor pe care trebuie să le încarce. Se pot executa mai multe instanţe ale Svchost.exe în acelaşi timp. Fiecare sesiune Svchost.exe poate conţine o grupare de servicii. Eu consider ca ai prea multe programe deschise in acelasi timp.
Intra in Start -> Run si scrie MSCONFIG. Acolo da clik pe STARTUP. Spune-mi ce programe ai bifate aici.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Stiam de asta si am doar antivirusul la inceput altceva nu straight face

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Stiam de asta si am doar antivirusul la inceput altceva nu straight face
Si daemon tols lite

| neluL a răspuns (pentru AleXu224):

Debifeaza -> daemon tols lite-> restart pc.
Instaleaza Advanced System Care pentru optimizare de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html
Goleste memoria RAM ->
Vezi foto: http://i.imgur.com/X3l1UKB.jpg

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Am 4GB ram nu as avea problema ca imi consuma dar nu vreau sa faca CPU asta este problema mea, deci ceva doar sa nu mai faca procesul aiurit CPU! :@

| neluL a răspuns (pentru AleXu224):

Ce procesor ai?
Ce program ai deschis cand se ridica procesorul in 30?
Ai gadgeturi pe desktop?
Optimizeaza cu ASC si vorbim dupa. Fa o scanare cu el. Ai multe optiuni in el, eu ti-am aratat doar pentru RAM dar ai mult mai multe.

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Am o imagine cu proprietatile pcului http://i.imgur.com/hgghotU.png? 1
Si am sa mai fac o poza cu desktopul ( am ceva programe instalate acestea find jocuri da de obicei imi face asa cand ma joc :| ) o si da am gadgeturi pe desktop da imi permite calculatorul (l-am luat pe cel mai bun din magazin)

| neluL a răspuns (pentru AleXu224):

Fa un print la desktop dupa ce faci o scanare cu ASC care l-am postat mai sus.
Imi spui si despre ce jocuri e vorba?
Ma intereseaza un print din Task Manager -> Performance in timpul jocului.

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Si asta e desktopul : http://i.imgur.com/Fu0oxOO.jpg? 1

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Deci mie imi face asa cand ma joc orice nu e vorba de un anumit joc si cate o data daca inchid procesul si dau la depanati probleme cu efectele aero si cand imi apare aero dau repede X si gata nu mai am probleme cu el cate o data toata ziua! si imediat vine un print task manager

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Si asa imi arata task manager cu un joc : http://i.imgur.com/C2LYfMf.png? 1
Bine ca in joc consua vreo 30-60 CPU ca daca e in bara consuma putin de tot :D

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Nelul da-mi plz emailul tau si acolo discutam mai multe chesti si mai repede si in plus un prieten ca tine m-ar ajuta oricand big grin

| neluL a răspuns (pentru AleXu224):

Lasa-mi mesaj privat pe TPU. Aici raspund cel mai repede. Nu folosesc casuta de email decat cand imi citesc emailurile.

In schimb am zis sa faci un print din Task Manager -> Performance adica tabul -> PERFORMANTA (al patrulea tab de sus) in timpul jocului.
Inca o data te mai intreb, ai scanat pc-ul cu Advanced System Care?

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Nu am scanatg cu acel program am un net p***t si imi descarga greeeeeeeeu...
Si acum fac o pozawinking

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Aici e linkul cu performanta : http://i.imgur.com/EdoQNoR.png? 1
Dar am o intrebare cum pot lasa un mesaj privat? :-?

| AleXu224 explică (pentru neluL):

Da am vazut ca dupe ce il opresc de vreo 3 ori nu mai am probleme toata ziua big grin
Ms pentru toate am sa-ti dau si funda

| neluL a răspuns (pentru AleXu224):

Pentru mesaj privat intra pe orice profil de pe TPU si sub poza de profil ai -> Trimite un mesaj.

| neluL a răspuns (pentru AleXu224):

Daca asta e print din timpul jocului atunci nu ai nici o problema.

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, conexiunile pe net facute prin aplicatii gen "flash" (si nu numai) nu se auto-curata din RAM dupa ce nu mai este folosit si astfel se cumuleaza spatiul ocupat in RAM. In aceste cazuri doar intreruperea procesului poate ajuta.
La fel se intampla si cu alte procese care se afla in rulare.
Totodata, folosirea intensa a resurselor prin svchost poate indica si un atac / comunicare intensa pe net, drept pentru care este bine sa faci o scanare foarte riguroasa a calculatorului cu un program antivirus serios, specializat pe atacuri prin net.
Recomand AVG2013, setat la securizare maxima, se poate descarca si folosi gratuit.

| AleXu224 explică (pentru Bula):

Sper sa mearga dar am deja un antivirus care este Microsoft Security Essentials
Si nu mai am virusi am scapat de ei
Dar am intrebat cum sa scap si daca ar fi vreo slutie, de virusi am scapat fiind ca se comporta normal in afara de acest proces

| myhay63 a răspuns:

Daca vrei poti instala "Unlocker" e un program care poate sa inchida svchost definitiv. Succes

| AleXu224 explică (pentru myhay63):

Dar nu o sa mai am definitiv aero