| Dragonåsul6666 a întrebat:

as avea nevoie de ajutor sunt in Anglia de 1 an jumate si am
o prietena in Elvetia si as vrea sa ma duc in vizita la ea pentru 4 zile dar doar o vacanta si poate v-or mai fi altele dar intrebarea mea este, pot intra in Elvetia doar cu pasaportul ori buletinul sau trebuie sa detin ceva mai mult ca sa pot intra

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficienta cartea de identitate. Ai nevoie de acte in plus daca vrei sa muncesti acolo

| Dragonåsul6666 explică (pentru suntserios):

Si ei de unde stiu ca eu nu o sa ma duc sa muncesc?

| suntserios a răspuns (pentru Dragonåsul6666):

In primul rand nu cred ca te angajează nimeni fara documentele necesare. Ca sunt elvețieni, nu românași

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu pașaport sau buletin, dar,
La intrarea în Confederaţia Elveţiană, autorităţile de frontieră pot verifica documentele care justifică scopul declarat al călătoriei. După caz, acestea pot solicita:

Prezentarea biletelor de călătorie;
Dovada rezervării cazării la hotel;
Dovada deţinerii unei sume suficiente de bani – numerar sau cărţi de credit – pentru întreţinerea pe perioada şederii în Confederaţia Elveţiană;
Alte documente doveditoare ale scopului declarat al călătoriei.

| FreddieM a răspuns:

Am gasit pe situl Guvernului Romaniei toate informatiile care iti trebuiesc ca sa-ti poti vizita prietena. Succes
https://www.mae.ro/travel-conditions/3692

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Europa pentru redusi.