| GoGo23g a întrebat:

Cati protoni are Aluminiu si cati neutroni
Si cati protoni are Sulful si cati neutroni
Si cati protoni are titan si cati neutroni?
Va rog sunt la inceput si nu stiu cum se face
MS

3 răspunsuri:
| cryingfortheangels a răspuns:

Aluminiul: p- 13; n- 27-13= 14; sulful: p- 16; n- 32-16= 16;
titan: p- 22; n- 48-22= 26.
funda? happy

| Tudyss a răspuns:

Aluminiu protoni 13 neutroni 14; sulf 16 pr.16 ne.; titan 22pr.26 ne.
e chiar simplu sa calculezi, daca ai un sistem periodic si te uiti la un element de exemplu aluminiu, are un numar mare scris sus(ex 13),acela e nr de protoni si are un numar mai mic scris jos, il aproximezi (ex 26, 98-->27),acela e numarul de protoni+neutroni, faci un calcul simplu si afli, oricum vei invata la scoala aceste lucruri:D Uite aici un sitem periodic al elementelor http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/vyhledav/varianty/romania.html.bafta la scoala!

| robbyy a răspuns:

Uita-te in sistemul periodic. nr de protoni este egal cu cel de electroni adica cu ''Z''. iar nr de protoni este diferenta dintre masa atomika si Z adica A-Z. bft!:*