| xLionel a întrebat:

Cum pot schimba viteza de la internet? Adica inainte aveam 100 mbps dar acum am doar 10 mbps. Intr-o zi a venit un om la mine si vazut ca nu imi merge netul si a zis ca incearca sa-l faca... desteptul in loc sa-l faca a micsorat viteza de la 100mbps la 10mbps acum vreau inapoi viteza mare dar nu stiu cum sa o schimb. Mentionez ca am Windows 7. Dau funda happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu confunda bit-ul cu byte-ul. Sunt 2 notiuni distincte.
1 byte = 8 biti.
Banda de internet se masoara in Biti.
Viteza de download sau upload se masoara in Bytes.

Cu alte cuvinte, daca la Local Area Connection, ai 100 de megabiti, viteza ta de net va fi de 8 ori mai mica, adica maxim 12, 5 megabytes.