| TomaKa1900 a întrebat:

Daca am un triunghi cu o catetele de 7m, ipotenuza cat va fi?

6 răspunsuri:
| justsummer a răspuns:

Prin teorema lui pitagora ipotenuza este egala cu radical din cateta 1 la patrat plus cateta 2 la patrat adica radical din 98 deci este egala cu 9, 98. si baieti serios cum sa fie egala cu 98, nu pare un triunghi cam imposibil?

| Aphrodytha a răspuns:

O cateta de 7 m sau ambele au 7 m?

| Aphrodytha a răspuns:

Daca una are 7 si cealalata 7 e simplu ipotenuza la patrat egal cu cateta la patrat plus cateta la patrat deci... ipotenuza egal cu 7 la patrat + 7 la patrat = 7 la patrat = 49, 49 +49 = 98

| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns:

Prin teorema lui pitagora. Ipotenuza la patrat egala cu cateta 1 la patrat plus cateta 2 la patrat.

| LoredanaMihaela17 a răspuns:

E triunghi dreptunghic, presupun. Aplici TEOREMA LUI PITAGORA si afli de acolo ipotenuza.

| Cannondale31 a răspuns:

Daca exista catete si o ipotenuza triunghiul este dreptunghic. Aici se aplica Teorema lui Pitagora: Notam catelele AB si BC si ipotenuza AC. Teorema este urmatoare: AC ridicat la a 2-a = AB ridicat la a 2-a + BC ridicat la a 2-a. Rezulta: AC ridicat la a 2-a= 49+49, AC ridicat la a 2-a = 98 si de aici rezulta ca ipotenuza este radical din 98.