| AdelinAdd a întrebat:

Cum aflu ipotenuza unui triunghi isoscel daca stiu catetele?

Răspuns Câştigător
| deeadeea111 a răspuns:

Cateta la patrat + cateta la patrat=ipotenuza la patrat

| AdelinAdd explică (pentru deeadeea111):

Mersikiss

| AdelinAdd explică (pentru deeadeea111):

Dar asta nu e teorema lui Pitagora care se foloseste doar in triunghiul dreptunghic? raised eyebrows

| greyhound a răspuns (pentru AdelinAdd):

Ai zis ca stii catetele. deci se presupune ca deja ai taiat triunghiul in 2 si ai obtinut un triunghi dreptunghic (ale carui catete se presupune ca le stii)

| AdelinAdd explică (pentru greyhound):

Imi pare rau ca am dat deja funda...multumesc oricum! Mi-a fost de ajutor!

| AdelinAdd explică (pentru greyhound):

Nu stiu nici-o cateta...doar ipotenuzele celor doua triunghiuri dreptunghice sad

| Ibrahimovic a răspuns (pentru deeadeea111):

Ai minte?! Daca nu stii de ce dai raspunsuri aiurea?

| deeadeea111 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Eu? ai grija de cine vb ca nici tu nu stii despre ce este vorba

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Triunghiul isoscel nu are ipotenuza, doar cel dreptunghic.

| deeadeea111 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exista si triunghi isoscel dreptunghic

| Ioandelasal a răspuns (pentru deeadeea111):

Trebuia sa spuna asta si este triunghi dreptunghic cu catetele egale.

| Alphabeat a răspuns:

Daca era dreptunghic foloseai teorema lui Pytagora. Nu ii asculta pe cei care iti spun cateta la patrat +cateta la patrat= ipotenuza la patrat ca e gresit!
TRIUNGHIUL isoscel nu are ipotenuza.
Ipotenuza este cea mai mare latura a unui triunghi!

| corolav a răspuns (pentru Alphabeat):

Dar un triunghi dreptunghic nu poate fi și isoscel?
Care e definiția triunghiului isoscel?
Două laturi egale și unghiurile de la bază egale. Chiar dacă cel de al treilea unghi are 90 de grade.
Nu crezi că e așa?

| Alphabeat a răspuns (pentru corolav):

1)Eu ma refeream la raspunsul lui deea05 cand am spus ca vorbeste despre teorema lui pytagora (ceea ce nu este raspunsul la intrebarea pusa): ''Cateta la patrat + cateta la patrat=ipotenuza la patrat''.
2)Ce naiba este cu postul tau? Cand l-am citit, eram ceva gen: ''Ce d*** ii veni lui asta?!''
3)Normal ca poate fi si isoscel un triunghi dreptunghic. am zis eu ceva?
4)Vezi-ti de treaba ta.
Te salut!

| corolav a răspuns (pentru Alphabeat):

Amice, în mod normal un om care e „beat" se duce să se culce.
Că prin somn mai poate spune și prostii asta e altceva.
Ești inconsecvent în declarații.
Te citez: „TRIUNGHIUL ISOSCEL nu are ipotenuză".
De acord, dar triunghiul isoscel poate fi și dreptunghic și atunci baza sa devine ipotenuză.
Iar citez din Alphabeat: „ Ipotenuza este cea mai mare latură a unui triunghi". Incorect, pentru că este incomplet. Complet ar fi fost „a unui triunghi dreptunghic".
Prin urmare, mai corect ar fi fost dacă ai fi reflectat mai mult înainte de a-mi răspunde atît de „țîfnos" și atît de riguros, în patru puncte.
Domnule, chiar dacă eu am învățat geometria plană în urmă cu 55 de ani, încă o știu și astăzi îndeajuns de bine.
În altă ordine de idei, ultimele trei puncte ale textului dumitale sînt destul de confuze ca exprimare și conțin multe greșeli de ortografie a limbii române.
Încearcă și fii ceva mai ponderat în afirmații și nu te mai arunca așa ca „broasca-n ciment"!
Cred că am încheiat dialogul.
Hai, pa!

| Alphabeat a răspuns (pentru corolav):

Sunt student in strainatate profil uman. Inainte sa ajung la facultate am studiat la un liceu francez, cu predare in limba franceza, deci mi se pare normal sa mai gresesc cateva cuvinte. M-am uitat la raspunsurile mele si nu cred ca am facut vreo greseala de ortografie. Nu vad de ce o persoana de varsta dumneavoastra si-ar pierde timpul pe un site ca asta. Din cate stiu eu, tpu.ro este MAI MULT dedicat tinerilor. In nici un caz nu va judec, din partea mea puteti sa va pierdeti vremea si pe site-uri cu jocuri pentru copii de 5 ani. Daca spuneti ca sunteti o persoana destul de trecuta prin viata, atunci de ce m-ati judecat dupa porecla? Numai un copil de 5 ani ar face asta. Inteleg si recunosc ca raspunsurile mele nu sunt complete.
In orice caz, si eu zic sa o lasam moarta. Nu ma cert eu cu oameni mai in varsta pe un site de copii. sa fim seriosi.
''Hai pa!''

| corolav a răspuns (pentru Alphabeat):

O.K!
Mă bucur că ai venit pe strada mea.
Sînt greșeli de ortografie a limbii române în textele tale. Dar, dacă spui ceea ce ai spus, e normal să mai și greșești, românește vorbind.
Să fii sănătos!