| AeroChord a întrebat:

De cateva zile bicicleta mea face "figuri". Lantul scapa foarte des : daca schimb ritmul de pedalat brusc si daca vreau sa trec peste bordura. Pe langa asta pedalele au joc, am incercat sa le desfac insa nici nu se miscau.
E cineva priceput si stie sa ma ajute?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica foaia de angrenaj.Cea dintata cu pedale. Posibil sa ai joc la ax din cauza unei casete sparte.Din cate stiu pedalele au sens invers de strangere.

| mihai69 a răspuns:

Am vaga impresie că tu mergi cu lanțul mult prea slab. Verifică mai întâi întinzătoarele să fie corect tensionat lanțul.

| AlexICAAlexel a răspuns:

Eu nu sunt priceput, dar din experienta stiu ca e un lucru mai probabil care s-ar fi putut intampla. Daca ai cazut sau ti-a picat recent, verifica cercul acela de unde pleaca pedalele.E posibil sa fie stramb si asta ar cauza ce ai zis tu mai sus.