| anonim_4396 a întrebat:

M-am gandit de mult la treaba asta imi place foarte mult calculatoru sa lucrez pe el. si as vrea sa imi fac o carriera in it nu am posibilitatea sa ma duc la facultatea de cybernetica nici sa urmez niste cursuri vreau sa fac totul de acasa sa invat dupa tutoriale si ghiduri numai ca am o mare problema nu stiu cu ce sa incep si cu ce m-ar ajuta sa imi castig banu stiu foarte multi prieteni de ai mei care fac treaba asta! Vreau sa stiu care si ce program e foarte bine platit stiind ca il sti si lai exersat foarte bine pls FUNDA

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu asa functioneaza treaba, nu inveti un program cautat daca vrei sa faci programare. Mai intai inveti bazele programarii tot ce tine de modul de lucru al calculatorului, operatii pe biti, scheme logice, pseudocod, algoritmica, structuri de date abia apoi incepi cu un limbaj. un programator bun trebuie sa se descurce in orice limbaj, sintaxa nu trebuie sa fie un impediment atat timp cat ai bine inradacinat modul de candire.

acum ai si posibilitatea sa inveti 2-3 comenzi in photoshop si ca creezi 2-3 designe uri acolo

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Din pacate pe parte de IT fara o facultate nu te angajeaza mai nimeni care sa te plateasca si bine. Ideal ar fi sa faci o facultate pe domeniul tehnic: poate fi orice fel de inginerie, nu neaparat cibernetica. Poti face calculatoare, automatica, electronica etc sau pur si simplu mate-info si atunci va fi platit si bine. Programarea si ingineria it se platesc foarte bine

| Gabossss95 a răspuns:

"Suntserios" te rog frumos lasa-mi un mesaj cu id tau te rog am ceva de vorbit cu tine happy