| mirel1983 a întrebat:

ma ajuta si pe mine cineva cu un calcul de incinta acustica?
Am difuzoare de bass Visaton w300, imi trebuie o incinta de 100 litri sa o acordez la 32 hz.
Ce dimensiuni mi-ar trebui? Multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt o gramada de necunoscute. Din doar atatea informatii nu se poate calcula o incinta.
In caz de calcule si executie gresita poti ajunge in situatia cand un butoi s-ar auzi mai bine decat boxa "calculata"... big grin
32 Hz este sub limita inferioara a auzului, deci nu are sens sa acordezi boxa la aceea frecventa tongue

| mirel1983 explică:

Atunci care ar fi frecventa si incinta ideala pentru acest difuzor?