| kidy00 a întrebat:

Mereu am avut o curiozitate: Cum se fac desenele animate? Adica, cum le animeaza astia si se misca cum vor? Ziceti-mi pasii. NU dati articole, pe scurt! Fundita!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Interesanta curiozitatea ta.Toata aceasta istorie a desenelor a pornit de la preacunoscutul Walter Disney (walt Disney cum il stim noi), care a fost un producator american de film, director, scenarist, animator, filantropist.Impreuna cu fratele sau Roy, a devenit co-fondatorul studiourilor Disney.El a fost creatorul personajului fictional Mickey Mouse, Walt fiind vocea originala a acestuia. Mickey Mouse a aparut ca si personaj, dupa ce Walter a adoptat un soricel in studio-ul din Kansas, Laugh-O-Gram.Pe vremea aceea nu exista tehnologia din ziua de astazi, asa ca era desenat fiecare frame in parte, foita cu foita, fiecare miscare si gest.Nu era tocmai simplu, fiindca pentru un desen cu durata de 3.00-4.00 minute, se adunau intre 5, 000-10, 000 de frame-uri, echivalentul a peste 10- 20 de topuri de hartie A4.Desenele erau pornite in faza de concept, iar mai apoi era decis tipul de caracter, look-ul, inaltimea etc.Pe timpurile acelea,asa zisele frame-uri din ziua de astazi, erau numite celule animate, desenate pe o foaie transparenta, de mana, si apoi transpusa pe o alta foaie, unde personajului i se urmareau absolut toate miscarile, incetul cu incetul.(cca.24 frames/secunda). Intr-un final desenele erau fotografiate, pas cu pas (frame by frame) si erau developate, dar inainte de asta erau puse sa ruleze pe un proiector mic pentru a putea vedea eventuale greseli.Intr-un studio de proiectie,filmul era analizat minutios,iar intr-o sala speciala, fiecare fila desenata era acoperita cu folie transparenta, pe care redau in detaliu fiecare frame, din nou(mentionez ca erau zeci de persoane care faceau acest lucru,pentru ca gandeste-te a erau peste 250, 000 de frame-uri numai pentru Alba ca Zapada si cei 7 pitici). Fiecare folie transparenta era pictata cu culori rezistente la apa. Dupa acest pas, sunt din nou fotografiate, personajele fiind puse in background.Pe urma sunt reproduse sunetele si inregistrate, folosindu-se diverse unelte. Ultimul proces este acela cand intreaga inregistrare este pusa pe rola de film.

Sper ca ti-am fost de folos.

Pupici!

2 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Mai nou au programe foarte sofisticate, inainte totul era de mana, filmat si derulat rapid, fiecare cadru, fiecare miscare, schimbare de pozitie era desenata si derulata.

| foxsilver a răspuns:

Se folosesc programe de genul acesta:
http://www.youtube.com/watch?v=f-9_HwRcd1A
Si se deseneaza cadru dupa cadru.
In trecut, aceste desene se faceau manual, si erau filmate, viteza de rulare a filmului fiind mare, tocmai pentru a reda cat mai natural miscarile.