| mihaimmm18 a întrebat:

mi-am cumparat zilele astea un Amd sempron 145 2800+ cu placa de baza ASRock n68c-s UCC si am citit pe net ca acest procesor se poate debloca intr-un athlon x2 cu n68c dar cand incerc mi se inchide monitorul, daca il las normal e totul bine. care poate fi cauza?

2 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Salut cel mai posibil ai ramii la 333 ceas real si i-ti trebuie ceva mai mare daca ii schimbi cu ceva peste 400 ceas real si vei putea face overclock
la acel procesor ia everest de pe net e un program cu care se pot vizualiza datele tech a calculatorului si poti vedea valoarea ceasului real si efectiv a ramilor succes

| mihaimmm18 explică (pentru viavo):

Ceasul real la rami e 460 mhz si i-am facut deja overclock de la 2.8 la 3.2 dar eu vreau sa il fac dual core si nu stiu dc nu merge