| vunk546 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti rezumatul romanului "Doc" de Nicolae Esinescu?

2 răspunsuri:
| Cioba_Monyca_1994 a răspuns:

Doc
– „Am cincisprezece ani, lumea îmi spune Doc şi, trebuie să recunosc, nu-s acoperitîncă de slavă.", „Păcătosule" (mama), „eşti rezerva mea" (mama), „am să-l fac mai departe penebunul", „zăpăcitul" (bunica Nicoletei), „Mi s-au aprins obrajii", „spre marea mea mirare", „îistrig înveseli", „foarte copleşit", „în viaţa mea n-am ridicat mîna la o fată", „nătătrău"(autocaracterizare), „eşti un derbedeu?" (Nicoleta), „eşti surd?" (Nicoleta), „derbedeu şi zăpăcit"(curtea), „am învăţat la şcoala nr.10, apoi la nr.1, acum învăţ la nr.17", „am devenit o pasărecălătoare", „sunt o pasăre migratoare", „eu sunt rău", „urăsc bancurile", „Doc învaţă pe trei şi pe patru, dar e silitor, nu-i aşa?" (prima profesoară), „m-am resemnat cu totul", „învăţat ca şiînainte: potrivit. Eminent n-am fost niciodată, dar totdeauna am ştiut materia pe o notă demijloc", „mă simt, nu ştiu de ce, înfrînt", „s-o ascult ca un netot", „eu, ca prostul", „doar nu-schior", „sunt roşu ca racul", „Stratu, te joci cu focul" (diriginta), „eşti fericit" (mama), „sunteminent", „eu sunt numai elev", „scumpule" (prima profesoară), „dragule" (prima profesoară),„făcui indiferent", „călător" (chimista), „patriot" (chimista), „Specialist la noi în clasă la şterstabla e Doc" (Gondea), „eu sunt neorocit", „îl faci pe originalul?!" (diriginta), „eu, nătărăul",„răspunzi obraznic" (diriginta), „sau crezi că eşti mai breaz decît restul clasei?" (diriginta), „17 enumărul meu în catalog", „parcă-s blestemat", „întreb eu nedumerit", „tremur de emoţie, dar suntsigur c-am procedat just", „spun hotărît", „nu mă las eu bătut", „şi-ncremenesc", „am fosteliminat din şcoală pentru o lună întreagă", „zău că te invidiez" (Gondea), „Eu nu-i aud. Am fostdat afară din şcoală. Am fost exmatriculat", „mai însingurat ca mine în clipele acestea nu-i altom pe lume!", „doar eu ştiu să înot!", „puştiule" (tipul de la lac), „ţîncu" (tipul de la lac),„afurisitule" (tipul de la lac), „îmi scot pantofii, cămaşa, pantalonii, îi aşez pachet peste geană",„sunt dobă de apă", „martor ocular", „sunt fiul vostru doar!", „am tras din pachetul de pe masă oţăgară" (fumător), „tinere" (tipul de la lac).
Tata
– „indiferent" (Doc), fumător, „glasul liniştit al tatei", „Ilarion e numele tatălui meu.Şi cînd mama strigă „Ilarion", e ca şi cum ar striga „Pojar!", „tata rămîne pe culmile calmuluisău", „Îi place să-i fac mereu masaj", „ratatule" (mama), „de şapte ori pe săptămînă mama îltunde", „tata e bărbatul ei", „tata-i doctor", „aduce o sumă bunicică acasă", „tata e-nfuriat de-a binelea", „îl face tata pe prostul", „mama şi tata îşi aprind totdeauna cîte o ţigară şi fumează",„anchetator", „trebuia mai înainte, dragă tată, să fii atent", „tata e înfocat de-a binelea", „tateiînsă-i plac la nebunie (bancurile)", „mişto bade!" (Eşanu), „tatăl meu „scump", „vine din cameratatei vocea lui somnoroasă", „se lasă păgubaş".
Mama
– gospodină, „numai eu, proasta...", c-o să-ntîrzie! Problema ei de bază" (Doc), „efrizeriţă", „face mama ochii cît bilele de biliard", „mama a leşinat", „cum putea să stea leşinată",„se uită cu ochi mari la mine", „tu mă mai ai şi de proastă?!" (autocaracterizare), „mama pare un bărbătoi cu ţigară în gură", „m-a observat şi scumpa mea mamă. Gura căscată, ochii – cîtcepele", „mama e cu totul zăpăcită", „cine-i zăpăcita asta?" (Nicoleta), „mama mea „scumpă".
Micu
– „frăţiorul meu", „e foarte uşor să-l pierzi pe stradă", „e foarte cuminte", „e foarte-foarte cuminte, ca şi ai noştri", „e foarte educat" (educatoarea), „avea şapte ani", „Vindeţi-l" le-am propus eu odată, văzînd că propriul lor fiu le-a devenit povară", „Îi plac istoriile cu partizani, spioni...", „Fratelui mai mic îi e interzis să se apropie de spinarea tatei", „el învaţă la şcoalanumărul patru, şcoală cu înclinaţie franceză", „se numără elev al unei frumoase şcoli", „elev cugeanta în spinare şi cu biberonul în gură", „el însă îşi caută de treabă şi aşteaptă liniştittroleibuzul", „capul îi e fierbinte, din gură – respiraţie fierbinte".
Nicoleta
– „ea locuieşte cu un etaj mai jos", „o fetişcană", „o fată cu ochi aşa mari", „o puştoaică", „avea un mers drept, pas mărunt, pantofi pe tocuri înalte şi fustiţăă verde, care abia-iajungea la genunchi", „mă priveşte ea uluită", „sunt locatara cea nouă", „fata e venită nu de multla oraş", „o necioplită", „ce fel de tipesă mai este şi asta", „o mînă uşoară", „e într-o fustiţă albă, bluziţă albastră încheiată doar la un bumb", „silueta ta perfectă", „strînge scrisoarea la piept ca o proastă şi visează cu ochii deschişi", „ochii ei mari, albaştri mă privesc fără pic de răutate", „Înmînă – o pungă cu gazete, pe umăr – punga cu rachetele de tenis", joacă tenis, naivă, cochetă.
Gondea
– „E un băiat înalt, deşirat, oricînd e cu chitara în mînă. Afon complet, n-are picde auz muzical", „tata lui a murit" (orfan), „de cîteva ori a fost luat la poliţie, dar întrucît nimeni.
Poftim! Funda?

| metissia a răspuns (pentru Cioba_Monyca_1994):

Maaa,da chiar sa copii de pe scribd 3 pagini si sa le dai ca raspuns ca rezumat...trebuie sa fii idiot. Fetito, macar stii despre ce e vorba? Si inca funda sa poftesti?! Trebuie sa lenevesti mai tare.