| anonim_4396 a întrebat:

Recent mi-am luat un scuter de la un prieten, insa cand trebuie sa il inscriu la primarie imi cere contractul de vanzare-cumparare. Acesta se face la un notar. Notarul imi va cere actele scuterului sau nu? Actele nu le mai am.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare nu trebuie facur neaparat la notar, poate fi facut si ca inscris sub semnatura privata.
Daca vanzatorul nu are actele scuterului atunci tu va trebui sa te duci la un notar public si sa dai o declaratie pe proprie raspundere, in care sa spui ca ai cumparat legal scuterul, ca acesta nu este furat si ca vanzatorul nu-ti poate da actele din motiv de pierdere/furt, dupa caz.
De asemenea, pentru autovehicule, exista si contracte tip, se pot obtine de la o firma de intermediere vanzari.
Cu cele doua acte - contract si declaratie - vei putea inscrie scuterul.

| express11 a răspuns:

Normal caci trebuie un act vanzare cumparare. daca le-ai pierdut poti scoate altele de la notarul respectiv,daca nu a avut nici prietenul tau acte, si nu aveti contract de vanzare cumparare, si actele scuterului, nu-l vei putea inscrie, de nici nu poti circula cu el.bafta!

| TheAce a răspuns:

Actele sunt principala si in cazul de fata singura dovada.Pentru legalizare e nevoie de ele.