| glodbogdan a întrebat:

Sunt nedumerit in alegerea placii video..Am urmatorul sistem:
OS:Windows 7 Ultimate, 32bit
RAM:2GB
CPUbig grinualCore Intel Pentium D 820, 2800 MHz (14 x 200)
Placa de baza:Hewlett-Packard HP Compaq dc7600 Convertible Minitower
Momentan am aceasta placa video:ATI Radeon X300/X550/X1050 Series dar as vrea sa fac un update la placa.da' sa se potriveasca
SlottongueCI Express 1.0 x16: Asus EAX300SE
As cumpara o placa video noua in special pentru FIFA 11, 12,13.
Buget:sa nu depaseasca 400 de lei
Astept pareri...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cu pci-e-ul pe care-l ai, nu faci mare branza.Trebuie sa schimbi neaparat placa de baza, caci are slotul pci invechit.
In fine, sa nu iti cumperi Ati radeon deloc!
Cumpara-ti nVIDIA geforce gt210 (cauta pe eMAG)

| glodbogdan explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Si...placa aia s-ar potrivi sigur pe slot? Caci sunt foarte tentat sa o cumpar!
P.S Multumesc de raspuns.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru glodbogdan):

Desigur.
Uite dovada daca stii engleza:
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20111122214234AAKupml
In fine, cumpar-o.La pretul asta este foarte buna. Daca vrei ceva mai bun, ti-as recomanda nVIDIA geforce gt430!

11 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

De fapt, cel mai bine cumpara asta :
http://www.emag.ro/......EX50KBBBM/
Iti merge.
Stii ca ti-as putea recomanda si o placa video mai buna si ieftina, dar este dependenta de procesor, si cum tu nu ai procesorul foarte bun, cumpar-o pe asta.

| glodbogdan explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Scuze ca insist.dar chiar vreau sa joc ffa 11.Imi poti spune daca va rula fifa 11 cu noua placa? Multumes anticipat!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru glodbogdan):

Da,la medium spre high graphics.Si asta fiindca e geforce, daca cumperi ati, e praf, chiar daca are acelasi echivalent in performanta.
Deci, eu zic ca ramane gt 220.

| glodbogdan explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Multumesc o sa cumpar gt 220....iti multumesc foarte mult ca te-ai deranjat pentru mine..Iti raman dator!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru glodbogdan):

Cu placere.

| glodbogdan explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Inca o intrebare..Cred ca te-ai plictisit de mine. nVIDIA geforce gt430 cea pe care mi-ai recomandat-o merge pe placa de baza a mea? Te intreb pentru a stii sigur daca merge sau nu..Multumesc pentru tooooot ajutorul pe care mi l-ai oferit!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru glodbogdan):

Da,functioneaza.Dar nu sunt sigur ca va functiona la capacitatea ei maxima impreuna cu procesorul pe care il ai.Dar, o poti cumpara, ea va merge oricum, poate in jur de 80-90 % din potentialul ei, si daca iti permite bugetul, in viitorul apropiat, iti poti cumpara un procesor Core 2 Duo de 3 ghz de ex.-este de 2-3 ori mai bun decat un pentium dual core, chiar daca sunt ambele dual core.
In fine, nu mai trancan atat, o poti cumpara.

| Sarudman a răspuns:

Ce ai laptop sau calculator

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Sarudman):

Ce n-ai inteles din "Convertible Minitower"?