| StasN9 a întrebat:

va rog mult ajutati-ma cu aceste intrebari, miine am examen la birotica, va rog Funda & Vot ..rog sinceritate raspundeti macar la unele din ele!
intrebariile:
1)din istoria tehnicii de calcul, imformaticii si internetului.autorul internetului... timber nesli
2)masina analitica a lui cherles bebbage...
3)prima programatoare din lume ada augusta lovelase(beron)
4)primele masini electronice de calcul universale ENIAC,UNIVAC, MASM. URAL, BASM
5)PRINCIPIILElui von neumam de functionare si de constuire a calculatoarelor electronice...caracteristica generala
6)principui functionarii programarii automate....esenta si importanta lui
7)principiu adresari celulelor de memorie.,notiune de bit, bait.kb, mb
8)principiu codificarii binare a inform.esenta si importanta lui
9)sistemul Microsoft excel si specificul lui., componentele sistemului Microsoft office
10)crearea tabelelor simple si baze de date in sistmul excel., componentele tabelei baze de date:cimpuri si inregistrari
11)tipurile datelor si instalarea lor in tabelle bazelor de date
12)calcule matematice in sistemul excel., inscrierea formulelor., aplicarea functiilor matematice standart
13)calcule procentuale in tabelele baze de date., majorarea si micsorarea preturilor cu anumit nr. de procente sau de citeva ori
14)transformarile valutare leu dolar, euro
15)calcularea totalurilor cimpurilor numerice suma,media aritmetica, min, max
16)functia countIF
17)f-tia sumIF
18)filtrarea datelor in tabelele bazelor de date., conditii simple si compuse
19)aplicarea cnditiilor caracteriale(dupa prima litera sau ultima litera sau din interior si combinatia lor
20)aplicarea conditiilor numerice,...
21)aplicarea conditiilor compuse cu operatii logice cu and, ord,...
22)f-tia financiara PMT si aplicarea ei(pentru rambursarea creditului si pentru dobinda de la depozit)
23)mecanismul Goal Seek si aplicarea lui
24)rezolvarea unor ec.matem cu acest mecanism25)crearea listelor standarte de diferite tipuri:numerice,zlelorsaptaminii, lumile anului, datlor calendaristice
25)notiunea de algoritm si proprietatile lui.algoritmul extragerii radacinii patrate
eu tiam timis intrebarile la examen la birotica

1 răspuns:
| arakira a răspuns:

Cauta pe internet cred ca este mai usor decat sa iti raspundem fiecare la cate una/doua intrebari....totusi sunt 25