| Adri2000 a întrebat:

Salut TPU! Vreau să îmi cumpăr un laptop! Am găsit câteva de la Asus, dar scrie că sistemul de operare este fie Chrome OS fie Free Dos! Îmi puteți spune dacă sunt mai bune decât Windows-ul și ce sunt ele mai exact? Se poate pune Windows? Poți face pe ele ceea ce ai face cu sistemul de operare Windows? Vă mulțumesc! Funda!

13 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pe cel cu free dos se poate pune Windows!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poti! Cel mai complex si accesibil de toate aplicatiile este windows!

| Valkyrie95 a răspuns:

Free dos inseamna ca nu are instalat niciun sistem de operare pe el, deci iti poti instala tu windowsul.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Valkyrie95):

Free DOS este un sistem de operare!
Cum spune si numele: este un sistem DOS (Disk Operating System), cu licenta libera, gratuita.

Bula
| Bula a răspuns:

Chrome OS este un sistem de operare minimal, facut pentru a "lucra" pe internet.
Functiile lui seamana cu cele ale unei tablete ieftine.
Poate functiona relativ repede si pe calculatoare "slabe", mai vechi.

| doctorandus a răspuns:

Chrome OS este un sistem de operare pentru elevi si studenti. Ai grija ca laptopurile sa fi fost produse in 2020 sau 2021 (anul fabricatiei) si totul e OK. Sa nu fie mai vechi de doi-trei ani.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Bula):

Indeplineste niste functii rudimentare, deci e ca si cum n-ar fi din punctul meu de vedere. Asa e, am scris gresit.

Off topic: Am mai avut cont pe TPU acum multi ani, prin 2012.
Am fost surprinsa sa te gasesc tot aici, cu aceeasi fotografie de profil. M-am simtit ca si cum m-am intors in timphee hee

Bula
| Bula a răspuns (pentru Valkyrie95):

Sunt veteran. Atat in domeniul calculatoarelor, cat si pe TPU.

Apropos: tu stii cu ce este mai bun Windows decat DOS?
Iti spun: Are interfata grafica.
In rest, programele rulate in mod text (sub DOS, Linux, Unix etc.) functioneaza muuuuult mai repede ca Windows, chiar si pe calculatoare tip "muzeu", cu procesoare Pentium I sau chiar mai vechi.
Pentru uz profesional (armata, industrie etc.), interfata grafica (minimala) se foloseste doar pe terminalele operatorilor. Restul sistemelor functioneaza in cod masina.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Bula):

Am inteles. Am invatat ceva nou azi.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Si interfata grafica in ce e scrisa/compilata, nu tot in cod masina?

| doctorandus a răspuns (pentru Valkyrie95):

Nu-l crede. Interfata grafica nu e rulata prin interpretor (limbaj interpretat), ci rulata direct din cod masina.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da.
Exista insa mare diferenta intre marimea pachetelor de instructiuni asociate unei operatii.
De exemplu, copierea unui fisier cu DOS necesita un singur rand de comanda (si sistem de operare mai mic de 1 Mb). Windows 10 instalat este de peste 1Gb, necesar pentru copierea aceluiasi fisier.
Din acest motiv este nevoie de calcuulatoare tot mai sofisticate. big grin

Pentru

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Dap, si eu am arch Linux pe un Pentium D cu 512 MB RAM, fara Xorg si fara Wayland.