| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Puteti va rog sa-mi recomandati o firma care face un tip de asigurare de calatorie care sa acopere pretul pentru testul covid la terminarea sejurului si carantinarea timp de 14 zile in tara straina vizitata, daca testul covid ar iesi pozitiv?

Eventual numele unei agentii de turism din Oradea care ofera asa ceva?

Stiu ca o solutie este sa intreb toate agentiile de turism din orasul meu, dar este o idee buna si sa cer un sfat pe acest forum.

Eu am intrebat deja la o agentie si mi-a zis ca nu este specificat in cadrul asigurarii respective, daca se acopera carantinarea sau spitalizarea in cazul unui test covid la intoarcerea in tara, dupa terminarea sejurului.

Mentionez ca o angajata a ambasadei tarii pe care urmeaza sa o vizitez, mi-a zis ca ceea ce am scris aici, mai sus, reprezinta cerinta Emiratelor Arabe Unite - urmeaza sa vizitez Dubai in curand.

Mi-a zis ca trebuie sa-mi fac un test covid inainte de sosirea in Dubai (facut cu cel mult 96 de ore inainte de sosirea in Dubai) dar, se cere un test covid si la intoarcerea in tara, dupa terminarea sejurului (detalii trebuie sa cer de la compania aeriana cu care voi calatori).

Mentionez ca in decembrie anul trecut am platit o excursie spre Coreea de Sud, care trebuia sa aiba loc in mai (dar tara noastra era in carantina atunci); excursia a fost reprogramata in toamna, dar oganizatorii au anulat-o din nou, iar daca nu alegeam alta excursie, pierdeam banii investiti (caci acea firma nu returneaza banii pentru excursiile platite).

Iar excursia la Dubai din decembrie a fost anulata tot de catre organizatori, asa ca ramane sa fac excursia luna aceasta.

Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

1 răspuns:
| mont a răspuns:

Groupama, uniqa asigura și riscurile legate de covid.