| icsbooy a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa ram notebook de 4gb ddr3l. Chestia e ca nu stiu dupa ce ma pot lamuri dupa ce scrie pe etichetele lor daca e L (low voltage 1.35v) sau cel normal de 1.5v. Unde ma pot lamuri clar ca e L sau simplu ¿

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu asa! Ia-o incet! In primul rand trebuie sa stim:
- cate sloturi are laptopul?;
- cat suporta fiecare slot?;
- ce frecventa suporta placa de baza?;
- placuta trebuie sa fie din cele speciale pentru laptop. Nu merge orice!
Deci: spune, te rog, ce laptop ai? Trebuie sa stiu denumirea (Lenovo, HP, ACER, etc) si modelul SR 4156 M-1 ( e un exemplu). Modelul se afla scris pe spate si uneori si pe fata pe o eticheta autocolanta.

| icsbooy explică:

X555LB XX026D ASUS are un singur slot care pot monta o placa de 4gb, stiu sigur ca imi trebuie un low voltage L. Am incercat cu un ddr3 si nu a mers. Celalalt ram este integrat pe placa video. Nu pot umbla la nimic in el, doar pot monta ram. Internet nu am pentru desktop, doar pe telefon...